Lajme

Osmani: Serbia vazhdon t’i glorifikojë kriminelët e luftës

Vjosa Osmani, presidente e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se “Serbia vazhdon t’i glorifikojnë “kriminelët e luftës”.

Kjo deklaratë e saj erdhi pasi zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, ka kërkuar nga Serbia zbardhjen e rastit të vëllezërve Bytyqi.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, Osman theksoi se “kryerësit e atij krimit duhet të dalin para drejtësisë.

“Regjimi i Serbisë po vazhdon të glorifikojnë kriminelët e luftës duke mohuar drejtësinë për familjet e  shtetasve amerikanë, Yllin, Agronin dhe Mehmet Bytyqin, të cilët u vranë në Petrovo Selo nga një njësi e udhëhequr nga Goran Radosavljeviq. Përgatitësit e këtij krimi duhet të sillen para drejtësisë dhe jo të nderohen”.

Ndërsa, të enjten presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar për gazetën kroate “Express” se nëse “serbët hynë në kufirin e Kosovës do të përballen me ushtrinë amerikane”. Shqip.com