Lajme Ballkan

O’Brien reagon pas zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut

Ndihmëssekretari i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien.
Ndihmëssekretari i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien.

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, James O’Brien, ka uruar Gordana Siljanovska-Davkova për fitoren në zgjedhjet presidenciale të Maqedonisë së Veriut.

Ai e ka veçuar faktin se Maqedonia e Veriut ka zgjedhur presidenten e parë grua.

O’Brien, po ashtu, tha se si aleatë, SHBA-ja pret me padurim të punojë me Maqedoninë e Veriut.

“Urime Presidentes së parë grua të zgjedhur ndonjëherë të Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova. Si aleatë, partnerë dhe miq, presim me padurim të punojmë me Maqedoninë e Veriut për reforma kuptimplota dhe synime të përbashkëta përgjatë rrugës së integrimit euroatlantik”, ka shkruar O’Brien në platformën “X”.

/Shqip.com