Sport Ndërkombëtar

Njihuni me “fabrikën e talentëve” në Portugali

Credits: Goal.com

Për dekada, qyteti Estoril i Rivierës Portugeze ishte sheshi i lojërave të familjes mbretërore, yjeve të filmit të Hollivudit dhe personaliteteve të huaja.

Në epokën magjepsëse të pasluftës, mbretërit dhe mbretëreshat evropiane do të shoqëroheshin me legjendat e ekranit si Orson Welles, Gina Lollobrigida dhe Dame Margot Fonteyn në hotelet luksoze buzë oqeanit, shkruan Goal.com.

Më pak se 15 milje nga kryeqyteti Lisbona, ku banojnë gjigantët tradicionalë të futbollit të Portugalisë, Sporting CP dhe Benfica, GD Estoril Praia synon të bëhet fabrika tjetër e madhe e talenteve të futbollit në vend.

I promovuar si kampion i Liga Portugal 2 në 2021, Estoril tashmë po zhvillon një reputacion për prodhimin dhe edukimin e talenteve të larta.

Mbrojtësi brazilian Diego Carlos u transferua në Estoril në moshën 21-vjeçare dhe sapo i është bashkuar Aston Villas pas periudhave të suksesshme në Francë dhe Spanjë, respektivisht me Nantes dhe Sevillan.

Ndërkohë, në janar, anësori i Portugalisë U-21, Chiquinho, u transferua drejtpërdrejt te Wolves, dhe ai dhe Carlos së shpejti mund të bashkohet në Premier League nga një numër i madh i të rinjve të tjerë emocionues të Estorilit.

“Ata janë dy lojtarë shumë të ndryshëm, por me të njëjtin karakter – profesionistë të mrekullueshëm,” thotë drejtori sportiv i Estoril, Pedro Alves për GOAL nga Estadio me kapacitet 8,000 të klubit Antonio Coimbra da Mota.

“Carlos ishte para kohës sime, ai është një mbrojtës i mrekullueshëm, por nëse do ta shikonit në moshën 17-vjeçare, nuk do ta imagjinonit se ku është tani.

“Ai ishte i fortë, i shpejtë, i madh dhe i mirë në duele, por kishte shumë probleme me topin.

“Pas një viti duke punuar në anën teknike, ai pati një sezon vërtet të mirë dhe më pas ai ishte i suksesshëm me Nantes dhe Sevilla dhe do të jetë me Aston Villa.

“Chiquinho erdhi në Estoril si anësor, por ai ishte sa gishti im i vogël. Ai peshonte shtatë kilogramë dhe pas një viti që punoi me ne u përmirësua fizikisht dhe emocionalisht për shkak të talentit që kishte.

“Tani, ai është mësuar me Anglinë dhe sezonin e ardhshëm do të luajë shumë në 11-shen e parë”.

Lojtari tjetër që do të mbërrijë në Angli pasi ka kaluar më parë në radhët e Estorilit mund të jetë fare mirë Matheus Nunes, i cili pritet të bashkohet me Chiquinho në Wolves.

23-vjeçari, i cili iu bashkua Sportingut nga Estoril në vitin 2019 për 850,000 £ (1 milion dollarë), është kërkuar nga Liverpool dhe Manchester City, me Pep Guardiola që madje e përshkruan Nunes si “një nga lojtarët më të mirë në botë sot”. në fillim të këtij sezoni.

Nunes ishte vetëm 17 vjeç kur u largua nga Ericeirense e nivelit të tretë për në Estoril dhe menaxheri i përgjithshëm Guilherme Muller thotë se vendosmëria dhe mentaliteti i tij ishin të pabesueshëm.

“Ai është një nga ata lojtarë që me të vërtetë e dëshiron atë,” tha Muller për GOAL . “Jose Mourinho thotë se fati vjen nga puna e palodhur dhe ai ka pak nga ai fat duke punuar për të.

“Ai ishte ende i ri dhe jo gjithmonë në skuadër. Por pak para një ndeshjeje kupe ai u lëndua dhe kaloi 48 orë duke fjetur në dhomën e mjekësisë për t’u siguruar që ishte gati për lojën.

“Këmba e tij ishte e mbështjellë me fasha dhe shumë qetësues për t’u siguruar që ai mund të luante. Por jo vetëm që luajti, ai ishte aq i mirë sa javën tjetër u shit te Sporting.

“Ai ka talent, por ka shumë lojtarë me talent, por ai e ka atë shtesë për ta bërë atë nga një lojtar i mirë në një lojtar të mrekullueshëm”.

Estoril po luan qartë rolin e tyre në përmirësimin e mentalitetit të një lojtari.

Ata mund të mos mburren me të njëjtin nivel buxheti si skuadrat kryesore të Portugalisë, por ata kanë një grup të vendosur trajnerësh dhe stafi që janë të përkushtuar për të krijuar mjedisin e duhur për zhvillimin e lojtarëve të rinj që mund të jenë munguar ose hedhur poshtë nga rivalët e tyre.

“Ne duhet të kemi një akademi të mirë para së gjithash”, shton ai. “Ne jemi 20 kilometra larg Lisbonës dhe e dimë se zgjedhja e parë e fëmijëve do të jetë Benfica dhe Sporting.

“Pastaj, ne duhet t’i gjejmë ata më shpejt se ata – dhe kjo është e vështirë. Por ne gjithashtu shikojmë akademitë e tyre sepse nuk kanë vend për të gjithë ata dhe ne duhet të identifikojmë lojtarë që kanë cilësi për të ardhmen.

“Fakti që ata nuk arritën atje nuk do të thotë se ata nuk do të arrijnë në të ardhmen. Ata duhet të zgjedhin 20 ose 30 lojtarë nga ndoshta 200 dhe ne duhet të shikojmë 170 të tjerët dhe t’u japim atyre mundësitë.”

Për shembull, Estoril mori Andre Francon nga Sporting kur ai ishte 19 vjeç dhe mesfushori sulmues tani po lidhet me një kalim verës në Spanjë, me Celta Vigo dhe Elche që thuhet se janë të interesuar.

Portieri Daniel Figueira vlerësohet gjithashtu shumë, ndërsa qendërmbrojtësi i ri Bernardo Vital ka impresionuar që kur u ngjit nga U-23.

Këtë muaj, Estoril nënshkroi një marrëveshje me Driblab, një kompani konsulence futbolli e specializuar në të dhënat e mëdha, e cila do t’u japë atyre akses në një bazë të dhënash me më shumë se 200,000 lojtarë në mbarë botën.

Amerika e Jugut ka dëshmuar një terren të lumtur gjuetie për lojtarë si Benfica dhe Sporting dhe Estoril tashmë kanë nënshkruar me disa lojtarë premtues nga Brazili, Argjentina dhe Kolumbia.

Përsëri, megjithatë, Muller thotë se është thelbësore të godasësh herët.

“Në Amerikën e Jugut, ata kanë talent, por duhet t’i marrësh në 20. Nëse prisni deri në moshën 25 vjeç, është shumë e vështirë,” thotë ai.

“Ju duhet të mbani ritmin e lojtarit, por t’i bëni ata të marrin një vendim më shpejt. Në Brazil, ju kaloni ose keni kohë për një driblim. Këtu në Evropë, është më shpejt.”

Sigurisht, nuk është e lehtë për një klub si Estoril të mbetet konkurrues duke u mbështetur në lojtarë të rinj pa përvojë, më të talentuarit prej të cilëve do të shiten sa herë që të arrijë një ofertë e madhe.

Megjithatë, ata po e bëjnë atë të funksionojë. Dy vjet pasi u promovua, Estoril përfundoi në vendin e nëntë në Primeira Liga sezonin e kaluar, duke justifikuar strategjinë e tyre të rekrutimit dhe modelin e biznesit.

“Të gjithë duan të fitojnë dhe mund të jetë më e lehtë për të fituar me një 35-vjeçar që ka përvojë,” thotë Muller. “Ne kemi një bilanc, por nuk mund të jetojmë pa shitur lojtarë dhe nuk mund të shesim 35-vjeçarë edhe pse Pedro bën një punë të mrekullueshme!

“Ndonjëherë, ne nuk do ta arrijmë atë si duhet herën e parë dhe projekti mori pak kohë për t’u konsoliduar, gjë që kërkonte durim nga investitorët.

Gjithçka ka të bëjë me gjetjen e atyre tre, katër, pesë, gjashtë lojtarëve që kanë potencial, për t’i ndihmuar ata të zhvillohen, jo për t’i hedhur te luanët për të provuar veten e tyre.

Skautët e kanë parë Lisbonën si një destinacion kryesor për zbulimin e talenteve për disa kohë, kështu që nuk do të jetë surprizë për shumë që të kthehen në kryeqytetin portugez sezonin e ardhshëm.

Por një udhëtim të shkurtër përgjatë rrugës piktoreske bregdetare N6 për në Estoril dhe ata jo vetëm që do të zbulojnë plazhe ekskluzive, të bukura, por ndoshta superylli i ardhshëm i futbollit që do të dalë nga Portugalia.