Teknologji Auto

Njihuni me BMW Serie 5 (Foto)

Seria 5 e BMW do të ofrohet me vetëm një variant të pastër ICE në MB, pasi marka gjermane i jep përparësi modeleve hibride, tërësisht elektrike dhe ato plug-in.

Modeli i shumëpritur i gjeneratës së tetë, i cili do të dalë në tetor, përdor versionin më të fundit të motorit hibrid me benzinë ​​të njohur 2.0-litërsh me turbocharged të BMW -së.

Kjo mundëson 205 kf dhe 236 lb ft në rrotat e pasme dhe pretendohet të arrijë 62 mph nga vendi në 7.5 sekonda dhe arrin një shpejtësi maksimale prej 143 mph.

Një ndërrues automatik me tetë shpejtësi është e pajisur si standard.

Edhe pse dy modele me naftë, të cilat të dyja përdorin një motor turbocharged 2.0-litërsh me naftë 193 kuaj fuqi, do të ofrohen në gamë, këto nuk do të jenë të disponueshme për blerësit në të gjithë botën.

Modeli i ri, i cili jep një pamje më muskulare, ende dominohet nga grila klasike e BMW-së, e cila, në motorët me djegie të brendshme dhe modelet hibride plug-in, merr 14 grila vertikale.

Brenda, seria e re 5 vjen me një brendshme plotësisht vegane si standard. Kjo përfshin tapiceri të sediljeve, pultin dhe panelet e dyerve, si dhe timonin. Blerësit mund të specifikojnë tapiceri lëkure Merino për sediljet si opsion.

Timoni është ridizajnuar me kontrolle të thjeshtuara me shumë funksione, si dhe tastiera qendrore, e cila përmban një përzgjedhës rrëshqitës të marsheve dhe kontrolluesin rrotullues iDrive të BMW-së.

Ndër opsionet janë shiriti i ndërveprimit të BMW-së që shtrihet përgjatë panelit të dyerve dhe përmban kontrolle të ndjeshme në prekje për funksione të ndryshme dhe një çati fikse panoramike prej xhami.

/Shqip.com