Lajme Botë

Një i vdekur dhe 14 të plagosur nga dy shpërthime në Jerusalem

Një person është vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur nga dy shpërthime që ndodhën në dy prej stacioneve të autobusëve në Jerusalem.

Sipas punonjësve mjekësor izraelitë, dy shpërthimet vunë në shënjestër ndalesat e dendura të autobusëve në kryeqytet.

Shpërthimi i parë njoftohet se u shkaktua nga një pajisje e lënë në një stacion autobusi në periferi të qytetit. Ai plagosi 11 vetë, njëri prej të cilëve vdiq në spital.

Shpërthimi i dytë iu afrua një stacioni autobusi në një pjesë tjetër të qytetit. Ai la tre vetë me plagë të lehta, raporton BBC.

Policia izraelite tha se shpërthimet ishin të dyshuara për sulme palestineze.

Ky vit ka parë një mori sulmesh vdekjeprurëse me armë dhe thika që synonin izraelitët, duke shkaktuar valë të bastisjeve ushtarake izraelite në qytetet palestineze në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Por përdorimi i eksplozivëve në Jerusalem do të ishte sulmi më domethënës i këtij lloji në vite.

/Shqip.com