Lajme Botë

Fillon raundi i dytë i bisedimeve Ukrainë-Rusi

Bisedimet mes palës ukrainase dhe asaj ruse

Bisedimet midis delegacioneve ruse dhe ukrainase kanë filluar në një vend të pazbuluar në kufirin e Ukrainës.

Të dy palët shtrënguan duart përpara se të uleshin për të filluar bisedimet e tyre, raporton BBC.

Ky është raundi i dytë i bisedimeve.

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak gjithashtu shkroi në Twitter:

“Filloni të flisni me përfaqësuesit rusë. Çështjet kryesore në agjendë: 1. Armëpushimi i menjëhershëm 2. Armëpushimi 3. Korridoret humanitare për evakuimin e civilëve nga fshatrat/qytetet e shkatërruara apo të granatuara vazhdimisht”.

Raundi i parë i bisedimeve të hënën zgjati për pesë orë dhe përfundoi pa ndonjë përparim./Shqip.com