Sport Ndërkombëtar

Newcastle në bisedime me Chelsean për huazimin e Timo Werner

Timo Werner

Newcastle është në bisedime me Chelsean për një marrëveshje huazimi për Timo Werner, i cili gjithashtu është lidhur me një rikthim në RB Leipzig.

Nëse reprezentuesi gjerman, 26 vjeç, lejohet të largohet nga Stamford Bridge me një marrëveshje të përkohshme, kjo do të thotë që Romelu Lukaku të largohet nga Interi në rrethana të ngjashme, Chelsea do të ketë 145 milionë funte talente goditëse në huazim.

Werner është i dëshpëruar për të pasur një sukses në Premier League, gjë që i ka dhënë Newcastle shpresën se ata mund ta sjellin 26-vjeçarin në huazim, megjithëse besohet se Chelsea do të insistojë në një klauzolë që marrëveshja do të bëhet e përhershme në fund të sezonit.

Ish-klubi i lojtarit, RB Leipzig, ku ai shënoi 34 gola në 45 ndeshjet e tij të fundit, gjithashtu ka shprehur gatishmëri për ta rikthyer atë në Bundesligë.

As Newcastle dhe as RB Leipzig nuk janë të gatshëm të përputhen me pagat e tij – që besohet të jenë rreth 270,000 £ në javë – kështu që ai ose do të duhet të bëjë një ulje të madhe ose të bindë Chelsean që të vazhdojë të paguajë një pjesë të madhe.

Werner është ende i popullarizuar me trajnerin e Chelseat, Thomas Tuchel dhe tifozët e Stamford Bridge – pavarësisht se fitoi një reputacion për humbjen e shumë mundësive – për shkallën e tij të egër të punës dhe refuzimin për t’u fshehur kur gjërat shkojnë keq./Shqip.com