Sport Ndërkombëtar

Newcastle bën ofertën e dytë për Maddison

Foto nga Sky Sports

Newcastle United ka bërë një ofertë të dytë për mesfushorin e Leicesterit, James Maddison.

Një ofertë e parë prej 40 milionë funte u refuzua nga Leicester, me trajnerin Brendan Rodgers që tha se anglezi, 25 vjeç, nuk ishte në shitje.

Oferta e dytë mendohet të jetë me vlerë midis 40 dhe 50 milionë funte, shkruan BBC.

Bosi Eddie Howe është i prirur të rrisë opsionet e tyre sulmuese pasi humbi Hugo Ekitike, i cili zgjodhi të bashkohej me Paris St-Germain nga Reims.

Maddison ka edhe dy vjet të mbetura në kontratën e tij me Leicester, pasi ka nënshkruar një zgjatje në 2020.

Nuk dihet nëse ish-mesfushori i Coventry-t, i cili iu bashkua Leicesterit nga Norwich City për 20 milionë funte në vitin 2018, do të ishte në favor të një lëvizjeje në St James’ Park.

Ish-sulmuesi i Burnley, Chris Wood është sulmuesi i vetëm i nënshkruar nga Newcastle nën pronarët e tyre të rinj.

Magpies kanë bërë tre nënshkrime – mbrojtësit Sven Botman dhe Matt Targett, plus portierin Nick Pope – në dritaren e parë verore të klubit që nga transferimi i tetorit të kaluar i mbështetur nga Arabia Saudite.

Klubi shpreson të sjellë një ose dy sulmues të tjerë përpara afatit të fundit dhe anësori i Chelseat Timo Werner është një opsion që ata po shqyrtojnë, potencialisht në huazim.

Pagat e gjermanit ka të ngjarë të jenë pengesë, por Chelsea së fundmi ka nënshkruar me ish sulmuesin e Manchester City, Raheem Sterling dhe po përpiqet të shkarkojë disa nga lojtarët e tyre të tepërt./Shqip.com