Lajme

Në kërkim për abuzimet me fondet e BE, arrestohet në Rinas biznesmeni Gazmend Haxhia. Lidhja me Beqajn

Biznesmeni Gazmend Haxhia është arrestuar ditën e sotme në Rinas.

Mësohet se Gazmend Haxhia, është vënë në pranga sapo ka zbritur nga avioni pasi ai ishte shpallur në kërkim si pjesë urdhër-arresteve që SPAK lëshoi edhe ndaj Ilir Beqajt të akuzuar pë abuzim të fondeve të Bashkimit Europian “SASPAC”.

Ndaj biznesmenit Haxhia është vendosur masa e sigurisë ‘arrest shtëpie’, por në momentin që ndodhen arrestimet Haxhia ndodhej jashtë shtetit.

Prokuroria e Posaçme (SPAK) ka arrestuar ish-ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj, i cili akuzohet për korrupsion dhe fshehje pasuri në lidhje me abuzimet me fondet e Agjencisë Shtetërore të Programin Strategjik dhe Koordinimit të Ndihmës (SASPAC) që monitoron milionat e ndihmës nga Bashkimi Evropian.

/Shqip.com