Natë gjermane në “Europa League”

Të enjten janë zhvilluar dy ndeshje gjysmëfinale në kuadër të Evropaligës.

RB Leipzig pati përballë Rangers dhe West Ham priti Frankfurtin.

Ndeshja e luajtur në Gjermani përfundoi në favor të “Demave” të cilët mposhtën Rangers me rezultat minimal 1:0.

Pjesa e parë përfundoi pa gola, kurse e dyta sjelli atë në minutën e 88-të.

Golashënues ishte mbrojtësi i krahut të majtë Angelino, i cili i dha mundësi gjermanëve të marrin frymë më lirshëm.

Ndeshja tjetër tejet interesante u zhvillua në Londër, aty ku West Ham ishte nikoqir i Eintracht Frankfurtit.

Mysafirët befasuan edhe “London Stadium” ashtu siç bënë me Kamp Nou e Barcelonës në çerekfinale.

Por, befasia kësaj radhe ndodhi vetëm në fushë, madje qysh në minutën e parë ata shënuan me anë të Knauff.

Pas 20 minutash lojë vendasit u rikthyen në lojë me anë të Michail Antonios që shfrytëzoi pasimin e davijuar me kokë nga Kurt Zouma.

Pjesa e parë u mbyll me shifrat e barabarta, ku nëntë minuta me të hyrë në të dytën, Daichi Kamada kaloi në epërsi “Shqiponjat”.

Deri në fund, “The Irons” tentuan të barazonin por nuk ia dolën.