Napoli nuk di të ndalet

SSC Napoli siguroi vendin e tyre në krye të tabelës së Serie A për javën e shtatë radhazi, pasi Victor Osimhen dhe Kvicha Kvaratskhelia frymëzuan “Gli Azzurrin” për një fitore të rehatshme 4-0 ndaj Sassuolo me 10 lojtarë.

Luciano Spalletti nuk ka goditur asnjë grusht kur përzgjodhi një formacion të plotë, pavarësisht nga një përballje e afërt me Liverpoolin në Ligën e Kampionëve të UEFA-s për të përcaktuar se kush kryeson Grupin A të martën.

Megjithatë, me një rekord të pamposhtur në Serie A për t’u mbrojtur, besimi i tij në skuadrën e tij për të luftuar në të gjitha frontet u shpërblye siç duhet me dy gola në 20 minutat e para.

Victor Osimhen ishte përgjegjës për të dyja, duke pasur punën e lehtë për të goditur brenda kutisë së gjashtë oborrit dy herë pas instalimeve të zgjuara nga Kvaratskhelia.

Neroverdi ishin në rrezik të një goditjeje të ngjashme me humbjen 6-1 që pësuan në sezonin e kaluar në Napoli dhe Kvaratskhelia shtoi një gol në kontributet e tij për të gjithë, por i dërgoi vizitorët në një H2H të 10-të pa fitore në 11 udhëtimet e tyre të fundit në Stadio Diego Armando Maradona para pjesës së parë.

Gjeorgjiani u kap me një top mbi krye nga Mário Rui përpara se të lëshonte një gjysmë breshëri të zhurmshme pas Andrea Consigli në këndin e poshtëm të majtë.

Meqë mikpritësit menduan se puna ishte kryer, kjo lejoi disa ndryshime në pushimet e lojtarëve kryesorë përpara vizitës së tyre në Anfield, por ishte e nevojshme të qëndronim ende vigjilentë ndaj një kundërshtari që nuk kishin mundur ta mposhtin në tre nga katër të mëparshmet. takimet.

Sassuolo shfaqi kërcënimin e tyre pavarësisht se loja ishte përtej tyre, me Davide Frattesi të mohuar dy herë nga afërsia nga Alex Meret pasi mbrojtja e Azzurrit ishte e hapur në mënyrë të pazakontë.

Për t’u përballur me kundërshtarët e tyre të kotë, Osimhen përfundoi hat trick-un e tij të parë në Serie A, duke mposhtur Consigli-n pasi portieri doli nga linja 10 minuta pas kohës. Armand Laurienté pa të kuqe pasi mori një rezervim të dytë në minutat e fundit për t’i përkeqësuar gjërat për Sassuolo-n, duke përfunduar një pasdite të thartë për palën udhëtuese.