ShqipBizz Ndërkombëtar

Motra e Amber Heardit pranon se aktorja ia preu gishtin Johnny Deppit

Motra e Amber Heardit i tha shefes së saj se aktorja e “Aquaman” ia preu gishtin Johnny Deppit kur hodhi një shishe vodka drejt tij, kanë treguar dokumentet e pavulosura të gjykatës.

Dokumentet e zbuluara tregojnë një deklaratë nga Jennifer Howell, një ish-shoqe dhe shefe e motrës së Heardit, Whitney Henriquez, duke folur për incidentin me gishtin që dyshohet se ka ndodhur në vitin 2015, shkruan DailyMail.

Ajo kujton kur motra e Amberit bërtiste në zyrë duke thënë se ‘ajo ia preu gishtin’ ndërsa çifti i famshëm ishte në Australi kur Depp po xhironte filmin e pestë të “Pirates of the Caribbean”.

Deponimi u bë publik gjatë fundjavës, kur mijëra faqe dokumentesh të paraqitura në gjyqin për shpifje të Deppit dhe Heardit u zbuluan.

Në qershor, Heard u urdhërua të paguante Deppin 10.35 milionë dollarë (9.7 milionë euro) në fund të një gjyqi shpërthyes gjashtë-javor, kur një juri vendosi që ajo kishte shpifur për ish-bashkëshortin e saj në një artikull të gazetës të publikuar në vitin 2018.

Depp mori 15 milionë dollarë (14.6 milionë euro), përfshirë 10 milionë dollarë (9.7 milionë euro) dëmshpërblim dhe pesë milionë dollarë (4.8 milionë euro) dëmshpërblim. Gjykatësi më vonë e kufizoi dëmin në maksimum prej 350,000 dollarësh (340,000 euro), duke e lënë Deppin me një total prej 8.35 milionë dollarësh (8.1 milionë euro).

Ndërkohë, Heard fitoi një nga tre paditë e saj kundër padive në lidhje me deklaratat e bëra nga avokati i Deppit që sugjeronte se ajo dhe miqtë e saj kishin hedhur poshtë banesën e tyre përpara se të thërrisnin policinë.

Heard u shpërblye me dy milionë dollarë (1.9 milion euro) si dëmshpërblim nga 100 milionë dollarët (97 milionë euro) që ajo kërkoi.

Duke folur me avokatin e Deppit, Camille Vasquez, Howell tha: “Isha ulur pikërisht aty ku jam ulur tani, sepse jam ulur në tavolinën time në zyrë. Kështu që unë isha ulur këtu në kompjuterin tim, duke punuar, në zonën time, duke u përgjigjur, duke bërë gjithçka që bëja”.

Dhe pikërisht atje, kishte dy karrige bardh e zi në atë kohë me një tavolinë në mes. Whitney ishte ulur në një nga karriget bardh e zi.

“Ka një derë që del gjithashtu atje, dhe ajo vetëm bërtiti duke thënë: ‘Ajo e bëri atë tani. Ajo ia ka prerë gishtin e mallkuar’, dhe bëri këtë shpallje të madhe. Dhe e shtyva karrigen time pas. Unë isha si: ‘Çfarë?’”

“Ajo preu gishtin e tij. Ajo preu gishtin e tij. Dhe pastaj ajo mbylli derën dhe tha: ‘Duhet të telefonoj dikë. Më duhet të telefonoj dikë’”, zbulohet në dokumentet e gjykatës.

“Dhe ajo doli nga dera dhe thirri dikë. Nuk e di kë thirri ajo. Kështu u tha”, vazhdon dëshmia.

Kur u pyet nëse Henriquez kishte specifikuar se kush ishin “ajo” dhe “ai” në skenar, Howell u përgjigj: “Ishin Amber dhe Johnny”.

“Dhe ajo me sa duket kishte hedhur një shishe dhe i kishte prerë gishtin, është ajo që raportoi kur u kthye nga kushdo që fliste jashtë”.

Heard mohoi shkaktimin e plagosjes, duke thënë se ai e lëndoi veten gjatë një tërbimi të dehur.

Depp gjithashtu i tha gjykatës se ai gënjeu një mjek se si e mori dëmtimin e gishtit në atë kohë.

Ndërkohë, dokumentet e pavulosura të gjykatës tregojnë se Amber Heard u largua nga një pagesë divorci nga Johnny Depp që mund të shkonte në dhjetëra miliona dollarë, ndërsa aktorja e sfiduar financiarisht shet shtëpinë e saj të dashur në Kaliforni.

Dokumentet e parë nga Daily Beast tregojnë se ylli i “Aquaman”, 36 vjeç, injoroi udhëzimet nga ekipi i saj ligjor për të mos ndjekur Deppin për paratë maksimale që i takonte pasi ata paraqitën kërkesën për divorc në vitin 2016.

Ajo mund të kishte kërkuar gjysmën e 33 milionë dollarëve (32 milionë euro) të Deppit që ai bëri për xhirimet e “Pirates of the Caribbean”, pasi ai u realizua ndërsa ata ishin të martuar.

Por Heard zgjodhi të mos e bënte, dhe u shkroi atyre një e-mail duke thënë se ajo ishte ‘çuditërisht e vërtetë me fjalën (e saj), se kjo nuk ka të bëjë me paratë’.

Një gjykatës refuzoi të lejojë që ato prova të pranohen gjatë padisë së Deppit për shpifje kundër Heardit.

Ajo u urdhërua t’i paguante Deppit një total prej 8.3 milionë dollarësh (tetë milionë euro) pasi u shpall fajtore për shpifje, por thotë se nuk ka para të mjaftueshme për ta bërë këtë.

Ajo tani mund të ketë filluar të mbledhë disa nga ato para duke shitur shtëpinë e saj në Yucca Valley në shkretëtirën e Kalifornisë për 1.05 milion dollarë (një milion euro), një fitim prej rreth 500,000 dollarë (487,00 euro) për Heardin, sipas TMZ.

Heard dyshohet se e bleu shtëpinë në vitin 2019 përmes një besimi anonim të lidhur me aktoren.

Ka spekulime për aftësinë e Heardit për të mbuluar menjëherë dëmet, të cilat përfshijnë 10 milionë dollarë (.7 milionë euro) dëmshpërblim dhe 350,000 dollarë (340,000 euro) dëmshpërblim.

Ajo gjithashtu do të marrë dy milionë dollarë (1.9 milion euro) nga Depp në një kundërpadi, duke i lënë asaj pak më shumë se tetë milionë dollarë (7.7 milionë euro) për të paguar. /Shqip.com