Morata shënon, teksa Atletico mposht Juventusin

Atletico Madrid mposhti Juventusin 4-0 në miqësoren e fundit të të dyja skuadrave para fillimit të sezonit të ri.

Alvaro Morata, i cili i kaloi dy sezonet e fundit në huazim te Juve dhe është lidhur me ribashkimin e tyre këtë dritare, shënoi një hat-trick kundër ish-skuadrës së tij ndërsa forma e mirë parasezonale e Atletit vazhdonte.

Ndeshja fillimisht ishte planifikuar të zhvillohej në Izrael të shtunën, por u shty dhe u luajt me dyer të mbyllura 24 orë më vonë.

Atletico për pak sa nuk kaloi në epërsi kur Alex Sandro devijoi nga këndi kundër shtyllës së tij dhe Axel Witsel nuk mundi ta mbante topin, por nuk iu desh të priste më shumë pasi Morata e theu bllokimin pas vetëm 10 minutash. Spanjolli u kap me një top dinak nga Joao Felix dhe gjeti pjesën e brendshme të rrjetës së Wojciech Szczesny nga 18 metra.

Portieri i Polonisë u thirr sërish në aksion kur Koke goditi me breshëri drejt këndit të sipërm, por ish-lojtari i Arsenalit kaloi në linjën e tij për të bërë një pritje mahnitëse.

Szczesny më pas largoi një penallti të Felix-it, por nuk ishte në gjendje të largonte Morata-n kur gjuajtja e tij në pushim mori një devijim të keq nga Danilo që tërhiqej.

Morata pati het-trikun e tij kur mori një goditje delikate me kokë në një goditje dënimi ngacmuese të Thomas Lemar, megjithëse Juventusi u zemërua që ai nuk u vendos në pozicion jashtë loje.

Mattia De Sciglio kishte topin në rrjetën e Atletico-s, por ai u gjykua në të vërtetë si pozicion jashtë loje, dhe mjerimi i Juventusit u shtua në kohën e ndalimit kur krosi i ulët i Geoffrey Kondogbia u godit nga Matheus Cunha për të përfunduar rezultatin.

Të dyja skuadrat nisin sezonet e tyre të hënën më 15 gusht – Juventus pret Sassuolo ndërsa Atletico udhëton në Getafe aty pranë./Shqip.com