Kulturë

Monedha ari me ​​vlerë milionëshe janë vjedhur nga muzeu gjerman

Hajdutët kanë vjedhur një grumbull monedhash kelte me vlerë disa milionë euro nga një muze gjerman.

Punonjësit në muzeun në Manching zbuluan të martën se një “vitrinë ishte thyer” dhe koleksioni i 450 monedhave ishte vjedhur, raporton The Guardian.

Hetuesit nuk dhanë detaje të tjera në lidhje me rrethanat e grabitjes, por zyrtarët lokalë theksuan një ndërprerje në shërbimet telefonike dhe të internetit.

 “Muzeu është në fakt një vend me siguri të lartë. Por të gjitha lidhjet me policinë u ndërprenë”, tha kryetari i bashkisë, Herbert Nerb, për Sueddeutsche Zeitung.

Koleksioni i monedhave të arit ka qenë një pikë kryesore e muzeut kelt dhe romak në Manching.

Të zbuluara në vitin 1999, monedhat datojnë në shekullin e tretë para Krishtit dhe kanë një vlerë prej “disa milionë euro”, sipas policisë.

Vjedhja e monedhës është e fundit në një seri grabitjesh të profilit të lartë në muze në Gjermani .

Hajdutët morën gjithashtu 21 copë bizhuteri dhe sende të tjera me vlerë në një bastisje të pacipë natën në muzeun Green Vault në Pallatin Mbretëror të Dresdenit në nëntor 2019.

/Shqip.com