Teknologji Auto

Modeli i ri i Mercedes-AMG E63

E63 i ri pritet të ndjekë standardin E-Class në treg në vitin 2024
E63 i ri pritet të ndjekë standardin E-Class në treg në vitin 2024

Rivali i BMW M5 do të përdorë motorin e ri me gjashtë cilindra dhe motor elektrik të montuar prapa për më shumë se 700 kuaj fuqi

Mercedes-AMG E63 i ardhshëm do të ndërrojë motorin e tij me benzinë ​​V8 me një sistem të ri të avancuar hibrid plug-in me gjashtë të drejta, duke i ofruar atij fuqi më të madhe dhe kapacitet për ngjarje vetëm elektrike.

E vendosur për t’u zbuluar në vitin 2024, në sallon do të jetë e para në një seri modelesh Mercedes-AMG që do të adoptojë njësinë e re të elektrizuar, e cila përdor një aranzhim të ngjashëm hibrid ‘P3’ me Mercedes-AMG GT 63 SE të lançuar së fundmi. Performanca Coupé me 4 dyer dhe Mercedes-AMG C63 SE Performance.

Detajet zyrtare mbeten të fshehta, por Autocar mund të konfirmojë se versioni më i nxehtë i Mercedes-Benz E-Class të ardhshëm do të marrë një version të ripunuar shumë të motorit 3.0-litërsh turbo-karikues të Mercedes-it me gjashtë benzinë, të montuar gjatësore dhe duke punuar së bashku me një motor elektrik në boshtin e pasmë.

Shtrirja e modifikimeve të bëra në M256 nga AMG mbetet e paqartë. Megjithatë, duket se është vendosur të ndajë një sërë komponentësh kyç me motorët M139L dhe M177 të përdorur nga C63 dhe GT 63, me një dizajn të ngjashëm në linjë dhe dimensione të brendshme, duke përfshirë një matje të hapjes 83 mm dhe hapësirën qendrore të hapjes 90 mm.

Motori asinkron që do të shfaqet në E63 të ri është gjithashtu i ngjashëm në ndërtim dhe performancë me njësinë 201 kuaj fuqi të përdorur nga modelet e tjera të elektrizuar ’63’, sipas të brendshmëve në Affalterbach.

Energjia elektrike ruhet në një bateri litium-jon 4,8 kWh (e përdorshme) 400V, e montuar nën dyshemenë e bagazhit.

AMG pretendohet se synon një prodhim prej më shumë se 700 kuaj fuqi dhe 884 lb ft për motorin e ri. Për kontekstin, sistemi me katër cilindra në C63 jep 671 kuaj fuqi dhe 752 lb ft çift rrotullues, ndërsa sistemi V8 në GT 63 nxjerr 831 kuaj fuqi dhe 1031 lb ft.

Për krahasim, motori me benzinë ​​4.0-litërsh V8 M177 me turbo dyfishtë që fuqizon E63 S ekzistues zhvillon 604 kuaj fuqi dhe 626 lb ft çift rrotullues.

Sekreti i rritjes së ndjeshme të fuqisë dhe çift rrotullues me sistemet e reja hibride plug-in është fakti se prodhimi nuk kufizohet nga kutia e marsheve, sepse rezervat nga motori dërgohen direkt në rrotat e pasme nëpërmjet një shpejtësie me dy shpejtësi.

Motori me gjashtë shpejtësi i kanalizon rezervat e tij në rrotat e përparme dhe të pasme nëpërmjet kutisë së marsheve Speedshift MCT me nëntë shpejtësi të AMG.

Ashtu si me shokët e tij PHEV, E63 i ri është vendosur të marrë shtatë mënyra të ndryshme drejtimi AMG Dynamic Select: Elektrike, Komfort, Mbajtja e baterisë, Sport, Sport+, Rrëshqitshëm dhe Individual.

Me fuqi dhe çift rrotullues të rritur, AMG do të kërkojë të përmirësojë performancën e E63 S ekzistuese (i cili pretendohet të arrijë 62 mph nga pushimi në 3.4 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 186 mph kur pajiset me paketën opsionale të shoferit AMG), pavarësisht nga një rritje të konsiderueshme në peshë të shkaktuar nga motori dhe bateria.

Me sistemin e ri PHEV të konceptuar më shumë për performancë sesa për efikasitet të plotë, diapazoni i vetëm elektrike do të jetë i kufizuar. Ajo e C63 vlerësohet zyrtarisht me vetëm 8,0 milje dhe ajo e GT 63 me 7,5 milje.

Të dy modelet përdorin të njëjtën bateri 4.8 kWh të zhvilluar nga AMG në partneritet me divizionin e saj të fuqisë me performancë të lartë me bazë në Brixworth, Northamptonshire, dhe pretendohet se peshon 89 kg.

Në përputhje me zhvillimet e sjella në modelet e tjera hibride plug-in AMG, duke përfshirë S63 SE Performance të lançuar së fundmi, AMG planifikon të sigurojë E63 të ri me katër nivele të rigjenerimit të energjisë.

/Shqip.com