Sport Ndërkombëtar

Mike Tyson flet për gjendjen e tij shëndetësore – pasi u fotografua duke përdorur karrige me rrota

Credits: Daily Mail

Legjenda e boksit , Mike Tyson ka zbuluar se vuan nga dhimbjet e nervit shiatik, dukë e lënë atë paaftë për të folur” ndonjëherë.

Diskutimet për shëndetin e ish-kampionit të botës në peshën e rëndë u ngritën pasi fotot e tij duke u shtyrë në një karrocë me rrota nëpër një aeroport në Miami u shfaqën muajin e kaluar, shkruan Givemesport.

Tyson u pa gjithashtu duke përdorur një shkop ecjeje për ta ndihmuar atë të lëvizte dhe në një intervistë për Newsmax TV, sipas The Metro, ai zbuloi se vuan nga dhimbjet e nervit shiatik.

Tyson shpjegoi: “Unë kam dhimbje të nervit shiatik herë pas here, ajo ndizet. Kur ndizet – as nuk mund të flas”.

Ai ka zbutur shqetësimet e fansave të tij, megjithatë duke konfirmuar se nuk ka probleme të tjera shëndetësore për të cilat ata duhet të shqetësohen

Ai vazhdoi: Falë Zotit është i vetmi problem shëndetësor që kam. Unë jam i shkëlqyer tani. Të gjithë në shtëpinë time janë vërtet të bekuar dhe të gjithë jemi shumë mirënjohës për gjithçka që kemi.

Dhimbja e nervit shiatik?

Kjo dhimbje vjen kur nervi shiatik, i cili shkon nga pjesa e poshtme e shpinës në këmbët tuaja, ngjeshet ose irritohet, duke shkaktuar dhimbje të mprehta në këmbë dhe madje edhe në pjesën e poshtme të shpinës.

Tyson u tërhoq nga boksi pjesërisht për shkak të problemeve të shpinës, kështu që është shumë e mundur që kjo ka qenë një çështje e vazhdueshme që nga ajo kohë.

Përfshirja e Mike Tyson në boks

Që nga pensionimi në 2005, Tyson i është rikthyer boksit vetëm për një ndeshje ekspozite me shokun e tij legjendë Roy Jones Jr , e cila rezultoi në një barazim, por më shumë mund të vijnë në të ardhmen e afërt nëse e lejon shëndeti i tij.

Kandidati më i mundshëm për të luftuar Tyson do të ishte ylli i YouTube, Jake Paul , i cili vazhdimisht është angazhuar në përpjekje për ta sjellë luftën në realitet.

Tyson ka qenë më parë i hapur ndaj mundësisë, por vuri në dukje se ai dëshiron një “miliardë dollarë” për ndeshjen në një episod të podcast-it të tij Hotboxin.

Pavarësisht se është 56 vjeç dhe ka një listë të lëndimeve prej kohësh, ai do ta pranonte luftën nëse çmimi është i duhuri, por me kërkesën e tij që lufta të zhvillohet në vitin 2022, koha mund të mbarojë.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022