Lajme

Mijëra rusë ikën për në Bali në kohën kur Moska filloi luftën e saj

Që kur presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë, dhjetëra mijëra rusë janë dyndur në Bali, parajsën tropikale indoneziane.

Rreth 58,000 rusë e vizituan këtë idil të Azisë Juglindore në 2022 pas rihapjes së saj pas Covid, dhe 22,500 të tjerë arritën vetëm në janar 2023, sipas qeverisë indoneziane.

Numrit të tyre i shtohen edhe më shumë se 7000 ukrainasit që mbërritën në vitin 2022 dhe rreth 2500 në muajin e parë të këtij viti.

Autoritetet balineze kërkuan këtë javë për t’i dhënë fund politikës së vizave të Indonezisë për qytetarët e Rusisë dhe Ukrainës, duke përmendur një sërë incidentesh të supozuara që përfshijnë sjellje të pahijshme dhe shembuj të ndryshëm të vizitorëve që kanë tejkaluar vizat e tyre dhe punojnë ilegalisht si parukierë, guida turistike të paautorizuara dhe taksi. shoferët.

“Sa herë që marrim raporte për një të huaj që sillet keq, është pothuajse gjithmonë rus,” tha një oficer i policisë vendase në qytetin e Kutës, duke refuzuar të identifikohet për shkak të ndjeshmërisë rreth çështjes.

Lëvizja është pritur me shqetësim nga shumë ukrainas në ishull, të cilët gjithashtu pretendojnë se shumica e incidenteve negative përfshijnë rusët dhe se ata po goditen padrejtësisht me të njëjtën mënyrë, raporton CNN.

/Shqip.com