Lajme Botë

Mbi 60 të vdekur nga sulmet ajrore në Jemen

Tre fëmijë dhe më shumë se 60 të rritur raportohet se janë vrarë nga sulmet ajrore në Jemen.

Punonjësit e shpëtimit po nxirrnin trupa nga rrënojat rreth mesditës pas goditjes në agim që ndodhi në qendrën e paraburgimit të përkohshme në Saada të Jemenit verior, por nuk ishte menjëherë e qartë se sa njerëz ishin vrarë.

Një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite ka intensifikuar sulmet ajrore mbi ato që thotë se janë objektiva ushtarake Houthi pasi lëvizja e lidhur me Iranin kreu një sulm të paprecedentë ndaj anëtarit të koalicionit, Emiratet e Bashkuara Arabe të hënën dhe lëshime të mëtejshme raketash dhe dronësh ndërkufitar në qytetet saudite, shkruan Retuers, përcjell SHQIP.com.

Një deklaratë nga Save the Children tha se tre fëmijë dhe më shumë se 60 të rritur u vranë në sulmet ajrore në Jemen të premten.