Sport Ndërkombëtar

Mbërriti në SHBA pa laujtur kurrë futboll amerikan – tani është sulmuesi i dytë më i paguar në NFLA

Younghoe Koo

Nga mosnjohja e ndonjë anglishte deri tek fillimi, Younghoe Koo është një nga historitë më të pamundshme të suksesit të Ligës Kombëtare të Futbollit .

Tani, Koo është sulmuesi i dytë më i paguar në ligë pasi ka nënshkruar një zgjatje të kontratës pesë vjeçare me Atlanta Falcons në fillim të këtij viti, shkruan CNN.

Por jo gjithçka ka qenë e qetë për vendasin e Koresë së Jugut.

Pavarësisht një karriere kolegjiale me Georgia Southern në të cilën ai konvertoi një rekord skuadër 88.6% të tentativave të tij për golin në fushë dhe ishte një finalist për çmimin Lou Groza për sulmuesin më të mirë të kombit, Koo nuk u hartua në vitin 2017 dhe nënshkroi një kontratë me lojtarin e lirë me Los. Angeles Chargers menjëherë pas.

Ai shpejt bëri përshtypje, duke fituar rolin e titullarit në parasezon mbi sulmuesin aktual Josh Lambo, por një vend afatgjatë në ekip rezultoi i pakapshëm.

“Ndjeva sikur e bëra vitin tim fillestar kur fitova punën duke shkuar në javën e parë. Isha si: ‘Oh, kjo është ajo, e bëra’, e dini? Katër javët e ardhshme, unë u preva,” tha Koo për Coy Wire të CNN Sport .

Ishte ky moment në fillim të karrierës së tij që i mësoi fillestarit të atëhershëm 23-vjeçar për jetën në NFL.

“Më mësoi se kjo nuk ka mbaruar kurrë. Duhet të garoni çdo ditë. Duhet të prodhosh; është një biznes prodhimi. Kështu më tha trajneri kur po lirohesha. Ishte një përvojë e madhe mësimi për mua.”

Nga mosnjohja e ndonjë anglishte deri tek fillimi, Younghoe Koo është një nga historitë më të pamundshme të suksesit të Ligës Kombëtare të Futbollit .

Tani, Koo është sulmuesi i dytë më i paguar në ligë pasi ka nënshkruar një zgjatje të kontratës pesëvjeçare me Atlanta Falcons në fillim të këtij viti.

Por jo gjithçka ka qenë e qetë për vendasin e Koresë së Jugut.

Pavarësisht një karriere kolegjiale me Georgia Southern në të cilën ai konvertoi një rekord skuadër 88.6% të tentativave të tij për golin në fushë dhe ishte një finalist për çmimin Lou Groza për sulmuesin më të mirë të kombit, Koo nuk u hartua në vitin 2017 dhe nënshkroi një kontratë me lojtarin e lirë me Los. Angeles Chargers menjëherë pas.

Ai shpejt bëri përshtypje, duke fituar rolin e titullarit në parasezon mbi sulmuesin aktual Josh Lambo, por një vend afatgjatë në ekip rezultoi i pakapshëm.

“Ndjeva sikur e bëra vitin tim fillestar kur fitova punën duke shkuar në javën e parë. Isha si: ‘Oh, kjo është ajo, e bëra’, e dini? Katër javët e ardhshme, unë u preva,” tha Koo për Coy Wire të CNN Sport .

Ishte ky moment në fillim të karrierës së tij që i mësoi fillestarit të atëhershëm 23-vjeçar për jetën në NFL.

“Më mësoi se kjo nuk ka mbaruar kurrë. Duhet të garoni çdo ditë. Duhet të prodhosh; është një biznes prodhimi. Kështu më tha trajneri kur po lirohesha. Ishte një përvojë e madhe mësimi për mua.”

Pa ku të shkonte tjetër, Koo u detyrua t’i drejtohej një mjedisi mjaft të njohur – diku ai nuk mendonte se do ta gjente më kurrë veten.

“Kur m’u mbaruan paratë me karikuesit, u ktheva në shtëpi te mamaja ime dhe atëherë ju jeni duke pritur vetëm për një telefonatë, duke pritur për një stërvitje,” thotë ai.

“Dhe kur vjen puna është si: “Oh po, mirë. Unë jam gati të shkoj.’ Pastaj kalon sezoni jashtë sezonit [dhe] kalojnë dy ose tre muaj [dhe] nuk vjen asnjë telefonatë: ‘Çfarë po bëj me jetën time?’

Lojtarët e futbollit, dhe atletët në përgjithësi, janë veçanërisht të kushtëzuar që të planifikojnë gjithmonë aktivitetet e tyre të përditshme, qofshin studime filmike, vakte apo stërvitje. Pa këtë, Koo humbi ndjenjën e drejtimit.

“Mendoj se karriera ime e futbollit, si shkolla e mesme, kolegji dhe më pas arritja në Chargers, kam pasur gjithmonë diçka për të bërë, në një ekip. Thuajse ndihesh bosh sepse [kur] zgjohesh, askush nuk të thotë asgjë,” thotë Koo.

Lidhja me agjentë të lirë të NFL-së e ndihmoi atë të rifitonte atë ndjenjën e etikës dhe strukturës së ekipit që i mungonte.

“Kam mësuar shumë. Nuk isha i vetmi që e kalova atë. Ishte pothuajse terapeutike për mua të shkoja në stërvitje [me] djem që po kalojnë të njëjtat gjëra dhe ne jemi duke konkurruar, por edhe duke ndarë udhëtimet tona,” shpjegon Koo.

Ai i vlerëson ato momente vështirësish të hershme duke e ndihmuar atë të bëhet një profesionist dhe një student edhe më i mirë i lojës, megjithëse thotë se ka ende shumë për të mësuar ndërsa karriera e tij përparon.

“Duke dalë nga kolegji, u ndjeva sikur dija gjithçka, por [në] realitet, nuk dija asgjë,” thotë Koo.

“Vendosa ta heq atë egon [dhe] të bëj pyetje. Doja të mësoja, doja të shihja se çfarë shkoi keq dhe shumë shpejt pas kësaj, kuptova se isha një qenush në këtë biznes. Më duhej të vazhdoja të bëja pyetje. Kam shumë për të mësuar dhe një rrugë të gjatë për të bërë, padyshim.”

Ai nënshkroi kontratën e tij prej 24.5 milionë dollarësh me Falcons në mars, duke e bërë atë zyrtarisht lojtarin e dytë më të paguar të ligës në total dollarë, pas vetëm sulmuesit të Baltimore Ravens, Justin Tucker në vlerë mesatare vjetore, sipas NFL .

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022