Teknologji Auto

Mazda zbulon edicionin special

Mazda zbulon edicione speciale të karbonit Turbo për CX-5, CX-30 dhe Mazda3

Mazda po përmirëson formacionet e modelit Mazda3, CX-30 dhe CX-5 të 2023-ës, përmes shtimit të një pakete të re të quajtur Carbon Turbo.

Ndryshe nga ato modele të hershme që ishin të disponueshme vetëm në Polymetal Grey, modelet Carbon Turbo do të jenë të disponueshme vetëm në Zircon Sand Metallic.

Mazda e bëri njoftimin me një fotografi të vetme grupore që tregon pamjen e jashtme të këtyre modeleve, por ende nuk ka shfaqur brendësinë, e cila do të ketë thekse terrakote, kamoshi të zi dhe thekse metalike.

Jashtë, e zeza me shkëlqim do të shfaqet në pasqyrat anësore dhe grilën e përparme, së bashku me rrotat e zeza dhe lulëzime të tjera.

E rëndësishmja, Carbon Turbo do të zërë një vend pranë majës së linjës, i mundësuar nga motori turbombushës në secilën prej këtyre linjave të modeleve.

Motori Skyactiv-G 2.5-litërsh me turbombushje prodhon 256 hp dhe 320 lb-ft çift rrotullues me gaz 93 oktan, por mund të funksionojë me 87 oktan për të prodhuar 227 hp dhe 310 lb-ft.

Të gjitha modelet Carbon Turbo do të trashëgojnë transmetimin e automobilave me gjashtë shpejtësi dhe lëvizjen me të gjitha rrotat.

Por pavarësisht rezultateve të mira, këto derivate Turbo janë më sportive se makina sportive.

Ne supozojmë se shumica e veçorive do të kalojnë nga derivati ​​standard Turbo, por kjo ende nuk është konfirmuar.

Mazda thotë se çmimi dhe specifikimi përfundimtar do të konfirmohen më vonë kur të shpallen detajet e plota të linjave përkatëse të modelit MY24.

Modelet e rregullta Turbo vijnë pothuajse plotësisht të ngarkuara dhe kanë një sistem zëri premium Bose me 10 altoparlantë, fenerë LED me një sistem ndriçimi përshtatës përpara, një çati diellore, integrim AppleCarplay dhe Android Auto, një sërë veçorish standarde të sigurisë dhe shumë më tepër.

Ashtu si herën e fundit që kompania zbuloi modelet e karbonit, prezantimi i një edicioni të tillë special zakonisht nënkuptonte se fundi ishte afër për modele të caktuara dhe në të vërtetë që atëherë, CX-9 dhe Mazda 6 ishin hequr procesi i prodhimit.

/Shqip.com