Teknologji Auto

Mazda nuk po e mbyllë prodhimin e CX-5, një model i ri është në horizont

Paralajmërimet se Mazda nuk do prodhoj më seri të re të modelit CX-5, nuk kanë dalë të vërteta.

Faqja e internetit australian Drive ka raportuar se një gjeneratë e re e Mazda CX-5 po vjen.

Mundësia që ky model të mbyll serin e tij të prodhimit u dha na menaxheri i programit CX-5, Mitsuru ëakiie, i cili tha në muajin shkurt se ai “nuk ishte i sigurt nëse do të prezantojhet një CX-5 apo jo”.

Edhe më e fortë kjo deklaratë u bë kur prodhuesi japonez i automobilave prezantoi modelin CX-50 më të gjerë dhe më të aftë.

Por CX-5 është modeli më i shitur i Mazda-s globalisht dhe duket se CX-5 i ri, do të mbërrijë më herët sesa viti 2025, qoftë i hibridizuar apo jo.

/Shqip.com