Sport Ndërkombëtar

Mathieu Flamini: Ish futbollisti i Arsenalit – milioner jashtë fushës së gjelbër

Mathieu Flamini

Kur futbollistët tërhiqen nga loja, ata mund të ndjekin një mori rrugësh. Disa shkojnë në stërvitje ose ekspertizë, ndërsa të tjerë vendosin ta lënë lojën pas.

Pak prej tyre marrin një rol udhëheqës në luftën kundër ndryshimeve klimatike dhe prodhimin e burimeve të energjisë së rinovueshme, shkruan Goal.com.

Mathieu Flamini mund të ketë pasur një karrierë të qëndrueshme si një futbollist i shërbimeve që luajti për Marseille, Arsenal dhe AC Milan, ndër të tjera, por ajo që ai ka bërë pasi ka varur këpucët e tij ka rezultuar mjaft spektakolare.

Flamini erdhi përmes akademisë së Marsejës, duke u futur në ekipin e parë në 2003-04 dhe duke luajtur në finalen e Kupës UEFA atë sezon.

Kjo tërhoqi vëmendjen e Arsene Wenger, me Arsenalin që synonte të nënshkruante Flaminin në kontratën e tij të parë profesionale, një lëvizje që zemëroi menaxherin e atëhershëm të OM Jose Anigo.

“Është një tradhti e madhe. Ai më përdori mirë. Është mirë për paratë që nuk nënshkroi pro me ne. Argumenti i tij sportiv se kishte frikë të luante më pak nuk qëndron më,” tha Anigo . “Pikëpamja ime nuk do të jetë më e njëjta.”

Paralajmërimet e Anigo se Flamini do të kishte vështirësi për t’u futur në ekipin e parë të “Topçinjve” fillimisht rezultuan të pasakta, pasi, pas një sezoni vendosjeje, ai ishte vendimtar në sezonin 2005-06 të Arsenalit, duke luajtur në 49 ndeshje në të gjitha garat teksa arritën në finalen e Ligës së Kampionëve.

Sidoqoftë, Flamini kurrë nuk e zotëroi me të vërtetë rolin e spirancës në mesfushë, për të cilin energjia, inteligjenca dhe aftësia e tij duhet ta kishin bërë atë ideal.

Në vend të kësaj, fleksibiliteti i tij në pozicion, së bashku me shkallën e tij të fortë të punës dhe etikën e ekipit, e shndërruan atë në një njeri të dobishëm, të vendosur në krahun e krahut dhe në mesfushë të gjerë, si dhe në rolin e tij më të mirë në mesfushë qendrore, duke u futur shpesh si nënsundues ndërsa Cesc Fabregas dhe Gilberto Silva plotësoi rolet fillestare.

Kishte disa momente madhështie, të tilla si goditja e tij me rreze të gjatë kundër Newcastle në janar 2008 që u votua ndër 50 golat më të mëdhenj të Arsenalit të të gjitha kohërave , por ato ishin zhgënjyese të shpejta, për tifozët dhe lojtarët.

Flamini zgjodhi të vazhdonte në fund të kontratës së tij katërvjeçare, duke nënshkruar për Milanin, ku vazhdoi të ishte prijësi i të gjitha tregjeve, fillimisht duke luajtur në krahun e djathtë përpara se të transferohej në mesfushë.

Ai e ndihmoi Milanin në Scudetton 2010-11 – titulli i tyre i fundit në Serie A në kohën e shkrimit – përpara se një dëmtim në gju atë verë e përjashtoi atë për pothuajse të gjithë sezonin pasues.

I liruar nga Milani në vitin 2013, ai u kthye në Arsenal fillimisht për të stërvitur dhe ruajtur gjendjen fizike përpara se të nënshkruante përgjithmonë.

Ai ishte pjesë e skuadrave që fituan përsëri Kupat e FA në 2014 dhe 2015, megjithatë ishte një nënshkrues i papërdorur në të dyja ndeshjet, pasi ishte lënë jashtë për triumfin e mëparshëm të Topçinjve në 2005.

Flamini u largua nga Arsenali për herë të fundit në vitin 2016 – çuditërisht duke mos humbur kurrë një ndeshje të Premierligës në shtëpi për klubin – dhe pas disa periudhave me Crystal Palace dhe Getafe, ai u tërhoq nga futbolli profesionist dhe kaloi me kohë të plotë në një karrierë të dytë që duket të të jetë shumë më kuptimplotë se i pari i tij.

Gjatë karrierës së tij futbollistike, në vitin 2008, Flamini bashkëthemeloi GF Biochemicals, kompania e parë në botë që prodhon në masë acid levulinik, i cili konsiderohet si potencialisht kyç në prodhimin e biokarburanteve më miqësore me mjedisin.

Mund të përdoret gjithashtu në herbicide të biodegradueshme, plus në disa sende të tjera shtëpiake, si freskuesit e ajrit dhe parfumet, si dhe në plastikë dhe farmaceutikë.

Një sipërmarrës i vërtetë, vlera e Flaminit vlerësohet në rreth 20 milionë euro (16.7 milionë £/21.7 milionë dollarë) , të mjaftueshme për të mposhtur edhe çdo futbollist të Premier League.

“Duke u rritur buzë detit, munda të shihja që në moshë shumë të hershme ndikimin e plastikës në ujë, në plazh”, tha Flamini për Guardian në gusht 2020.

“Është e tmerrshme dhe të bën të kuptosh se, nëse nuk ndryshojmë diçka, vendi ku jetojmë nuk do të jetë më i jetueshëm.

“Isha shumë i vetëdijshëm për gjithçka, shumë kurioz. Gjithmonë i thoja vetes: “Nëse bëj diçka tjetër më vonë jashtë futbollit, dua që ajo të jetë rreth qëndrueshmërisë”.

Suksesi i tij në botën e biznesit e ktheu Flaminin përsëri në diskutimin e Arsenalit në nëntor 2020, kur pakënaqësia me pronësinë e Stan Kroenke çoi në thashethemet se ish-lojtari mund të drejtonte një blerje të klubit të tij të vjetër.

Ndërsa ai hodhi poshtë bisedat për një blerje në atë kohë, Flamini tregoi se një rikthim në futboll në një moment është në kartat.

Ai tha për The Athletic : “Mos më pyesni se si do të përfshihem në futboll, sepse nuk është diçka që e kam menduar.

“Por, padyshim, është diçka në të cilën kam qenë pjesë përgjithmonë në jetën time. Unë gjithmonë do të dëshiroj të jem pjesë e këtij komuniteti.”

Duket e mundshme që Flamini do t’i rikthehet futbollit në një moment në të ardhmen – pasi ai luan rolin e tij për t’u siguruar që ne të gjithë të kemi një të ardhme për të pritur.