Sport Ndërkombëtar

Maqedonia e Veriut vetëm një hap larg nga Kampionati Botëror

Maqedonia e Veriut

Katari nuk është vetëm ëndërr për ta.

Maqedonia e Veriut është vetëm një hap larg nga kualifikimi për Kampionatin Botëror “Katari 2022”, shkruan Shqip.com.

Skuadra e udhëhequr nga Blagoa Milevski ka triumfuar ndaj Islandës me rezultat minimal 2-1.

Golin e parë në këtë takim  e shënoi Alioski, pas vetëm shtatë minutave lojë.

Goli i parë i shënuar nga Alioski

Ndërsa mysafirët arritën që ta barazojnë rezultatin, pas 47 minutave, kurse golashënues ishte, Thorsteinsson.

Pas shënimit të kësaj gole, u zhvillua një ndeshje tejet ofanzive nga të dyjat skuadrat dhe rastet e shënimit ishin në të dyja anët.

Kur po zhvillohej minuta e 65-të, ishte Elmas, që e dërgoi topin në rrjetë, ndërsa asistues ishte Alioski.

Elmas nuk u mjaftua me kaq dhe shënoi edhe një herë, katër minuta para përfundimit të ndeshjes dhe i dhuroi skuadrës së tij pikët e plota.

Me këtë fitore, Maqedona e Veriut ngritet në vendin e dytë dhe kualfikimin në Botëror do e kërkojë në ndeshjen e “Play-offit”.

Në ndeshjet e tjera u regjistruan këto rezultate:

Armenia 1-4 Gjermania

Lihenshtajni 0-2 Romania /Shqip.com