Sport Ndërkombëtar

Malacia arrin marrëveshje personale me Manchester United

Tyrell Malacia ka rënë dakord për kushtet personale me Manchester United përpara një lëvizjeje të mundshme në Old Trafford nga Feyenoord.

Mësohet se 22-vjeçari ka rënë dakord për një kontratë katërvjeçare me opsion për një vit të pestë shtesë. Megjithatë, marrëveshja ende nuk është nënshkruar.

Është e mundur që Malacia t’i nënshtrohet testeve mjekësore gjatë fundjavës.

Athletic raportoi të martën se United kishte rënë dakord për një marrëveshje me vlerë deri në 17 milionë euro me klubin holandez, me një tarifë bazë prej 15 milionë euro, plus një klauzolë shitjeje.

Klubi francez Lyon kishte qenë në bisedime me Feyenoord për Malacia dhe kishte negociuar një tarifë prej 13 milionë euro përpara, plus 2 milionë euro shtesë. Lyon kishte shpresuar të përfundonte marrëveshjen të martën, megjithatë ajo ofertë u pengua nga oferta e United.

Malacia, 22 vjeç, bëri 50 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar teksa ndihmoi në drejtimin e ekipit të tij në finalen e Konferencës së Ligës UEFA në maj.

22-vjeçari bëri debutimin e tij për Holandën shtatorin e kaluar dhe ka fituar pesë paraqitje për kombëtaren e tij.

United tani po kërkon të arrijë një marrëveshje me Ajax për të nënshkruar me Lisandro Martinez dhe besohet se ata janë vendosur si favorit për argjentinasin mes konkurrencës nga Arsenali.

Negociatat e avancuara po zhvillohen midis United dhe Ajax, me lojtarin që besohet të jetë i etur për një ribashkim me ish-trajnerin e tij Erik ten Hag.

Ndërkohë United po vazhdon përpjekjet e tyre për të rekrutuar Frenkie de Jong dhe Christian Eriksen mbetet një objektiv./Shqip.com