Lajme Botë

Macron kundër Izraelit: Operacioni tokësor në Gaza do të ishte hap i gabuar

Një operacion “masiv” tokësor i Izraelit në Rripin e Gazës do të ishte “gabim”, sepse do të “rrezikonte jetën e popullatës civile” dhe do ta bënte Izraelin të pa mbrojtur në një kohë afatgjatë.

Presidenti francez Emmanuel Macron e tha këtë përpara se të nisej nga Kajro, ku u takua me homologun e tij egjiptian Abdel Fattah al-Sisi.

Nëse është një ndërhyrje masive që rrezikon jetën e popullatës civile, atëherë mendoj se është një gabim edhe për Izraelin – tha Macron – sepse nuk e mbron Izraelin në afat të gjatë dhe sepse nuk është në përputhje me respektin për popullsinë. civilët, të drejtën ndërkombëtare humanitare dhe madje edhe rregullat e luftës”.

Më herët, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu në një deklaratë për shtyp tha se Izraeli po përgatitet për të hyrë me trupa ushtarake në Gaza.

“Ne po përgatitemi të hyjmë në Gaza, nuk do të them se si dhe kur. Ka konsiderata që nuk janë të njohura për publikun e gjerë. Data e hyrjes në Rripin e Gazës do të vendoset nga Kabineti i Luftës”, theksoi Netanyahu.

Ai tha se objektivat janë dy: “eliminimi i Hamasit dhe lirimi i pengjeve”. “Të gjithë ata që morën pjesë në sulmin e 7 tetorit janë të dënuar me vdekje”.

/Shqip.com