Lajme

Luftime të ashpëra në qytetin lindor të Ukrainës

Po zhvillohen luftime të ashpëra në qytetin lindor të Ukrainës, përkatësisht në Lysychansk.

Ukraina thotë se forcat e saj po durojnë bombardime intensive ruse por mohon pretendimet se ata janë të rrethuara.

Siç raporton BBC, guvernatori i Luhansk, Serhiy Haidai ka thënë se nuk kemi kohë të mjaftueshme për të fikur zjarret e mëdha në Lysychansk

Rusia ka gjuajtur gjithashtu më shumë raketa ndaj qyteteve në veri dhe jug.

Binarët hekurudhorë dhe linjat elektrike në qytetin verior të Kharkiv u dëmtuan në një seri sulmesh. Nuk pati njoftime për viktima.

Qyteti jugor i Mykolaiv po ashtu është tronditur nga shpërthimet.

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë, tha se forca e saj ajrore kishte shkatërruar pesë poste të komandës ukrainase dhe disa hedhje municioni, por ky pretendim nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Shpërthimet erdhën një ditë pasi rusët vranë më shumë se 20 vetë në një goditje me raketa në një bllok apartamentesh pranë Odesës.

Rusia po e përqendron ofensivën tokësore në Donbas dhe guvernatori Haidai tha se zjarri i artilerisë po godiste Lysychansk nga disa drejtime.

Por një zëdhënës i Gardës Kombëtare të Ukrainës mohoi pretendimet e separatistëve luhansk të mbështetur nga Rusia se ata kishin rrethuar qytetin.

Ai akuzon gjithashtu Rusinë për përdorimin e raketave anti-anije të epokës sovjetike “në një rol dytësor të sulmit tokësor” – jo atë për të cilën janë projektuar.

Kurse, Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar thotë se forcat ruse “vazhdojnë të arrijnë përparime të vogla rreth Lysychansk, me sulme ajrore dhe artilerie”.

Qyteti Slovyansk, i mbajtur nga forcat ukrainase, gjithashtu është bombarduar përsëri nga rusët.

Kryebashkiaku i këtij qyteti, Vadym Lyakh tha se municionet e grumbulluara të Rusisë vranë katër persona./Shqip.com