Sport Ndërkombëtar

Lojërat e Commonwealth: Anglia e ‘rrëmben’ medaljen e artë në gjimnastikën ekipore

Anglia - fitues e Medaljes së Artë

Anglia fitoi medaljen e artë të gjimnastikës për skuadrën e femrave në Lojërat e Komonuelthit duke mposhtur Australinë në një finale të tensionuar.

Ondine Achampong, Georgia-Mae Fenton, Claudia Fragapane, Alice Kinsella dhe Kelly Simm mbajtën nervat e tyre për të kryesuar tabelën e rezultateve me vetëm tre pikë, shkruan BBC.

Fitorja nënkuptonte se skuadra “imitoi” homologët e tyre meshkuj, të cilët fituan medaljen e artë të ekipit të premten – fitorja e tyre e tretë radhazi në Lojërat e Commonwealth.

Uellsi dhe Skocia përfunduan respektivisht në vendin e pestë dhe të gjashtë.

Nikoqirët përfunduan me 161.100, ndërsa Australia mori argjendin dhe bronzi shkoi në Kanada, e cila kishte fituar medaljen e artë në Gold Coast katër vjet më parë.

Anglia udhëhoqi Australinë me vetëm 0.050 pikë duke shkuar në rotacionin përfundimtar, por kishte avantazhin e kalimit në kasafortë – një aparat paksa më i lehtë për të fituar pikë sesa dyshemeja me të cilën përballet Australia.

Pasi fituesja e medaljes së bronztë olimpike Kinsella kishte shënuar më së shumti në parket, 18-vjeçari Achampong postoi një rezultat të madh prej 14.150 në kërcim – rezultati më i mirë i ditës.

Fenton zuri vendin e parë në shtyllat e pabarabarta ndërsa Georgia Godwin e Australisë shënoi më të mirën në rreze, e ndjekur nga afër nga treshja angleze e Kinsella, Fenton dhe Achampong.

Me numërimin e tre pikëve më të mira të skuadrës, Simm – që konkurronte në Lojërat e saj të treta të Commonwealth-it – iu hoqën rezultatet e kasafortës dhe të shufrave të pabarabarta së bashku me Fragapane, rezultatet e trarëve dhe dyshemesë së të cilit nuk ishin mjaft të larta për t’u përfshirë.

Fragapane po kthehej në ekip për herë të parë që kur pësoi një dëmtim të Akilit që e mbajti atë jashtë Lojërave Gold Coast 2018 dhe përvoja e saj u tregua e paçmueshme.

“Ndihet e mahnitshme,” tha ajo. “Unë ndoshta kam qenë emocional gjatë gjithë kohës. Kam pasur kaq shumë lëndime, por këto vajza më ndihmuan dhe më ngritën në këmbë sot, kështu që jam shumë e lumtur”.

Achampong, duke konkurruar në turneun e saj të parë madhor për të moshuarit, tha: “Ishte shumë bukur. Është shumë ndryshe nga të rinjtë dhe shumë më mirë. Unë kurrë nuk kam pasur një turmë kaq të madhe, kështu që ishte thjesht kaq ndryshe”.

Fenton dhe Kinsella, i cili është nga Birmingham, ishin pjesë e skuadrës që fitoi medaljen e argjendtë në event në 2018 – katër vjet pas arit të fundit të Anglisë.

“U ndjeva mahnitëse të kthehesha atje me këtë ekip të mrekullueshëm. Të gjithë dolëm të pastër, dolëm këtu dhe shijuam të gjithë përvojën dhe jam super krenare për të gjith”, tha Kinsella.

Shokët e Kinsella-s, fituesit e medaljes së bronztë olimpike, Jessica dhe Jennifer Gadirova munguan në ekip pasi zgjodhën të fokusoheshin në Kampionatin Evropian në gusht.

Ngjarja ekipore vepron gjithashtu si kualifikim për finalet e aparateve individuale dhe garën gjithëpërfshirëse dhe Kinsella, e cila fitoi medaljen e artë individuale të Commonwealth në 2018 si një 17-vjeçar, përfundoi në krye të renditjes për finalet e gjithanshme. , pak përpara bashkatdhetarit Achampong.