Kurti takon përfaqësuesit lokal të komunave veriore

Kryeministri i Albin Kurti ka pritur në takim përfaqësuesit e institucioneve lokale nga komunat e Mitrovicës së veriut, Zveçanit dhe Zubin Potokut. Temë kryesore e këtij takimi ka qenë mbarëvatja e punës së institucioneve. “Gjatë takimit u theksua rëndësia e mbarëvajtjes së punës së institucioneve dhe vazhdimi i përmbushjes së detyrave të tyre në kuadër … Continued

Çitaku: Në raport me Serbinë, PDK-ja nuk dëshiron që Kurti të dështojë

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës Vlora Çitaku ka reaguar para takimit që pritet të ndodhë gjatë ditës së nesërme midis kryeministrit të Kosovës Albin Kurti me krerët e partive opozitare. Çitaku ka thënë se në raport me Serbinë, PDK-ja nuk dëshiron që Kurti të dështojë “Kosova është atdheu ynë i përbashkët. E Kosova sot … Continued

Abdixhiku i përgjigjet pozitivisht ftesës së Kurtit për takim

Pas dy krerëve të partive opozitare, Ramush Haradinaj dhe Memli Krasniqi edhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku pritet që nesër të marrë pjesë në takim me kryeministrin Kurti. Lajmin për Shqip.com e ka konfirmuar Sibel Halimi. Takimi midis Kurtit dhe krerëve të partive opozitare pritet të ndodh në mëngjes. Tema kryesore e … Continued

Mblidhen krerët e shtetit , diskutojnë për veriun

Veriu i Kosovës dhe gjendja në veri ishin temat kryesore të takimit në mes të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, kryeministrit Kurti, kryetarit të Kuvendit Konjufca dhe Ministres së Jashtme Donika Gërvalla. Kjo është bërë e ditur përmes një njoftimi nga zyra e presidencës. “Presidentja Vjosa Osmani ka mbajtur sot takimin e rregullt koordinues me … Continued

Pas Krasniqit edhe Haradinaj i shkon Kurtit në zyre

Pos Memli Krasniqit gjatë ditës së nesërme kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të zhvillojë takim edhe me të parin e AAK-SË, Ramush Haradinaj. Lajmin për Shqip.com e kanë konfirmuar nga AAK-ja. “Në adresë të kryetarit Haradinaj ka ardhur një ftesë për takim nga Kryeministri Kurti, për të martën në mëngjes. Tema e diskutimit është … Continued

E fundit: Caktohet takimi Kurti-Krasniqi

Disa orë pasi që Memli Krasniqi iu drejtua me një letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, ky i fundit i ka bërë ftesë zyrtare për takim kryetarit të PDK-së. Burime të Shqip.com brenda partisë më të madhe opozitare, bëjnë të ditur se takimi midis Krasniqit dhe Kurtit do të zhvillohet gjatë ditës së nesërme në … Continued

Osmani: Zbatimi i rendit dhe ligjit është objektiv i institucioneve

Pas takimeve me Ministrin e Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla dhe ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka pritur në takim edhe komandatin e KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia. Temë kryesore e këtij takimi ka qenë situata në veri të vendit. “Presidentja Vjosa Osmani ka pritur në takim … Continued

MAPL pa vendim se si do veprojë me dorëheqjen e kryetarëve nga veriu

Ministria e Administrimit të Pushteti Lokal gjatë ditës së sotme ka pranuar kërkesën e dorëheqjes nga ana e katër kryetarëve të komunave me shumicë serbe. Kjo është bërë e ditur përmes një përgjigje dhënë për Shqip.com nga Arianit Abazi- këshilltar i Ministrit të Pushteti Lokal. ““Sot gjatë ditës, në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal … Continued

Takohen Osmani e Hovenier, bisedojnë për situatën në veri të vendit

Situata në veri të vendit ka qenë tema kryesore e takimit në mes të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier. Në këtë takim Osmani ka nënvizuar përkushtimin e institucioneve të Republikës së Kosovës për të garantuar mjedis të sigurt për të gjithë qytetarët e … Continued

Takohen Osmani e Sveçla, bisedojnë për zhvillimet e fundit në veri të vendit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka zhvilluar gjatë ditës së sotme një takim me Ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. Temë diskutimi në këtë takim ka qenë zhvillimet e fundit në veri të vendit. “Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla, lidhur me zhvillimet e … Continued