Franca do t’i dërgojë Ukrainës më shumë armë

Pas Gjermanisë dhe Holandës, tani edhe Franca e ka konfirmuar se do t’i japë më shumë ndihmë ushtarake Ukrainës. Sipas BBC, zyra e Presidentit Macron ka thënë se vendi do t’i dërgojë armë dhe karburant mbrojtës. Ai shton se do të ndërmarrë gjithashtu veprime kundër “mediave ruse dhe influencuesve” që përhapin dezinformata rreth konfliktit. Presidenti … Continued

Shmyhal: Ukraina mbyll kufijtë me Rusinë dhe Bjellorusinë

Ukraina ka vendosur të mbyll kufijtë e saj me Rusisë dhe Bjellorusisë, njoftoi të shtunën në mbrëmje kryeministri ukrainas Denys Shmyhal. Sipas CNN, Në deklaratën video të postuar në Telegram, Shmyhal tha se vetëm qytetarët e Ukrainës do të mund të kalojnë nga Rusia dhe Bjellorusia në Ukrainë. Ai nuk tregoi se kur do të … Continued

Grandi: Mbi 150 mijë refugjat janë larguar nga Ukraina

Komisioneri për Refugjatë i Kombeve të Bashkuara, Filippo Grandi përmes një postimi në Twitter e ka konfirmuar se mbi 150 mijë persona janë larguar nga Ukraina. Grandi ka thënë se edhe numri i personave që po lëvizin brenda Ukrainës është i madh. “Më shumë se 150,000 refugjatë ukrainas kanë kaluar tani në vendet fqinje, gjysma … Continued

Abramovich heqë dorë nga Menaxhimi i Chelseait

Presidenti i Chelseat, Roman Abramovich, ka hequr dorë nga të drejtat për menaxhimi i klubit londinez. Përmes një komunikate, të publikuar në faqen zyrtare të klubit anglez Abramovich e ka konfirmuar se heq dorë nga të drejtat administrative në klub. “Gjithmonë kam marrë vendime me interesin më të mirë për klubin që kam në zemër. … Continued

Azerbajxhani liron Ukrainën nga pagesa për karburantet

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Presidentin e Azerbajxhanit, lham Aliyes. Sipas tij, kompanitë e karburanteve nga Azerbajxhani të cilat operojnë në Ukrainë do të ofrojnë falas karburante për ambulancat dhe për automjetet e tjera të cilat janë në pronësi të sektorit të emergjencave të Ukrainës.   “Rezultatet e bisedës … Continued

Ushtria ukrainase: Armiku ka mbetur pa bukë

Ushtria ukrainase është e bindur se Rusia nuk do të arrijë të pushtojë qytetet kryesore të Ukrainës pasi forcat ruse kanë ngecur në disa territore pasi janë duke u përballur me mungesën e logjistikës. Ata thonë se armiku i tyre nuk po arrin të koordinohet për të vazhduar me planin për pushtimin e territoreve të … Continued

Rusia vazhdon përpjekjet për pushtimin e Kievit

Edhe një natë në izolim për banorët e Kievit pasi trupat ruse gjenden në afërsi të kryeqytetit dhe raportohet se luftimet janë duke vazhduar. Liderët ukrainas kanë deklaruar se ata kanë arritur që të zmbrapsin sulmet ruse dhe se do të vazhdojnë të luftojnë duke kërkuar ndihmë më të madhe nga bota raporton AP. “Lufta … Continued

Zelensky: Ne e prishëm planin e pushtuesve për ta bllokuar qendrën e shtetit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka publikuar një video në Facebook ku ka thënë se plani i Rusisë është thyer. Kjo pasi këta të fundit dëshironin të bllokonin qendrën e Ukrainës. Ai ka thënë së ky vend i ka rezistuar me sukses sulmet e armikut dhe luftimet janë duke vazhduar. Zelensky ka theksuar se Kievi dhe … Continued

Kjo është gjendja brenda ndërtesave të Kievit

Nëpër rrjete sociale janë postuar materiale të ndryshme që tregojnë shkatërrimin e objekteve në kryeqytetin ukrainas nga raketat ruse. Në rrjetin social Twitter një gazetar ka raportuar me pamje brenda një apartamenti ku shihet se apartamentet janë dëmtuar në shkallë të lartë. A scene from inside the residential building struck by a rocket this morning … Continued

Klitscho: I bëjë thirrje botës demokratike që të ndihmojë në ndalimin e menjëhershëm të luftës

Boksieri ukrainas, Waldimir Klitscho, i ka bërë thirrje botës demokratike që të ndihmojë në ndalimin e menjëhershëm të luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Klitscho përmes një postimi ka kërkuar që të gjithë të përqendrohen për t’i dhënë fund kësaj lufte. “Miq, shpërndajeni tek të njohurit tuaj anglishtfolës. E gjithë bota – në të gjitha mënyrat … Continued