Shmyhal: Ukraina mbyll kufijtë me Rusinë dhe Bjellorusinë

Denys Shmyhal

Ukraina ka vendosur të mbyll kufijtë e saj me Rusisë dhe Bjellorusisë, njoftoi të shtunën në mbrëmje kryeministri ukrainas Denys Shmyhal.

Sipas CNN, Në deklaratën video të postuar në Telegram, Shmyhal tha se vetëm qytetarët e Ukrainës do të mund të kalojnë nga Rusia dhe Bjellorusia në Ukrainë.

Ai nuk tregoi se kur do të hynte në fuqi mbyllja e kufirit.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka urdhëruar trupat ruse të marshojnë drejt kryeqytetit të Ukrainës për të përmbysur regjimin politik të cilin e konsideron kriminal.

Gjatë ditës së sotme ushtria ukrainase ka thënës se Rusia nuk do të arrijë të pushtojë qytetet kryesore të Ukrainës pasi forcat ruse kanë ngecur në disa territore pasi janë duke u përballur me mungesën e logjistikës.

Derisa, ushtria ruse është ende duke u përpjekur ta pushtoj kryeqytetin e Ukrainës, Kievin./Shqip.com