Luftuesve të huaj nuk u duhet vizë për të hyrë në Ukrainë

Udhëtimi pa viza do të lejohet duke filluar nga 1 marsi për çdo të huaj që dëshiron të hyjë në Ukrainë për të luftuar kundër Rusisë, ka thënë presidenti ukrainas Zelensky. Në një adresim mbrëmjen e së hënës, ai akuzoi gjithashtu Rusinë për kryerjen e një “krimi lufte” në Kharkiv, raporton BBC. “Dhjetëra rrëfime të dëshmitarëve … Continued

Zelensky bën thirrje për një zonë të ndaluar fluturimi mbi Ukrainë

Në pesë ditë lufte, Rusia ka lëshuar 56 raketa dhe 113 raketa lundrimi në territorin ukrainas, sipas presidentit Zelensky. “Ne duhet të konsiderojmë një mbyllje të plotë të qiellit për raketat, avionët dhe helikopterët rusë”, ka thënë ai, sipas Agjencisë Kombëtare të Lajmeve të Ukrainës (Ukrinform), raporton BBC. Në thirrjen për një zonë ndalim-fluturimi mbi … Continued

Biden dhe aleatët kryesorë diskutuan për ndihmën për Ukrainën dhe ndëshkimet ndaj Rusisë në thirrjen e sotme

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe liderët botërorë “njohën guximin e popullit ukrainas përballë agresionit rus dhe diskutuan mbështetjen e tyre të vazhdueshme për Ukrainën, duke përfshirë sigurinë, ndihmën ekonomike dhe humanitare”, gjatë një telefonate të sigurt të hënën, raporton CNN. Duke iu bashkuar Bidenit në thirrje, sipas Shtëpisë së … Continued

SHBA u ka kërkuar 12 diplomatëve rusë të OKB-së që të largohen nga vendi, konfirmon zëvendësambasadori

Shtetet e Bashkuara u kanë kërkuar 12 diplomatëve rusë të Kombeve të Bashkuara që të largohen nga vendi për shkak të angazhimit të tyre të pretenduar në “aktivitete që nuk ishin në përputhje me përgjegjësitë dhe detyrimet e tyre si diplomatë”, këtë e ka bërë të ditur ambasadori Richard Mills, Zëvendës Përfaqësues i Shteteve të … Continued

Erdogan: Turqia ndalon luftanijet e vendeve ndërluftuese të hyjnë në Detin e Zi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se vendi i tij do të zbatojë një konventë ndërkombëtare që lejon Turqinë të mbyllë ngushticat në hyrje të Detit të Zi për luftanijet e “vendeve ndërluftuese”. Konventa e Montreux e vitit 1936 i jep Turqisë të drejtën për të ndaluar anijet luftarake të përdorin Dardanelet dhe … Continued

Gjykata Ndërkombëtare Penale nis hetimet për pushtimin rus

Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë, do të nis hetimet për pushtimin rus të Ukrainës sa më shpejt të jetë e mundur, ka njoftuar prokurori i GJNP-së, Karim A.A Khan në një deklaratë të hënën. Pas një ekzaminimi paraprak të situatës, Khan tha se ai konfirmoi se ekziston një bazë e arsyeshme për të “besuar se … Continued

Sulmi me raketa në rajonin e Kievit, shkatërron konviktet dhe ndërtesat e banimit

Një sulm me raketa më herët sot në Vasylkiv, Bila Tserkva dhe Kalinovka në rajonin e Kievit shkatërroi një konvikt pesëkatësh dhe dy ndërtesa banimi pesëkatëshe, tha Ministria e Brendshme e Ukrainës. Tre njësi të shërbimit të urgjencës shtetërore janë në rrugë për t’i ofruar ndihmë konviktit që u godit në Bila Tserkva, raporton CNN. … Continued

Turqia paralajmëron shtetet që të mos kalojnë me anije përmes ngushticave

Turqia ka paralajmëruar si vendet e Detit të Zi ashtu edhe ato jo të tij që të mos kalojnë luftanije nëpër ngushticat e saj të Bosforit dhe Dardaneleve, tha të hënën ministri i Jashtëm, Mevlut Cavusoglu. Konventa e Montreux e vitit 1936 lejon Turqinë të kufizojë kalimin detar përmes ngushticave të saj gjatë kohës së … Continued

Ministri i Jashtëm francez: Po zhvendos ambasadën nga Kievi në Lviv

Franca po zhvendos ambasadën e saj nga Kievi në Lviv, njoftoi të hënën ministri i Jashtëm i vendit, Jean-Yves Le Drian. “Ne kemi vendosur me kërkesë të Presidentit të Republikës të transferojmë ambasadën tonë, e cila deri më tani ka qenë në Kiev dhe për shkak të rreziqeve dhe kërcënimeve ndaj kryeqytetit ukrainas, ambasada transferohet … Continued

Boris Johnson u kërkon liderëve botërorë të vazhdojnë presionin ndaj Putinit

Kryeministri britanik Boris Johnson u kërkoi G7 dhe liderëve të tjerë botërorë që të vazhdojnë t’i ofrojnë Ukrainës armë mbrojtëse dhe të vazhdojnë presionin mbi regjimin e Putinit. Pas një telefonate me liderët botërorë të hënën, një zëdhënës i Downing St. tha se të gjithë liderët ranë dakord se “rezistenca e guximshme” e Ukrainës ndaj … Continued