Luftuesve të huaj nuk u duhet vizë për të hyrë në Ukrainë

Një ukrainas me armë në dorë (Foto: Getty Images)

Udhëtimi pa viza do të lejohet duke filluar nga 1 marsi për çdo të huaj që dëshiron të hyjë në Ukrainë për të luftuar kundër Rusisë, ka thënë presidenti ukrainas Zelensky.

Në një adresim mbrëmjen e së hënës, ai akuzoi gjithashtu Rusinë për kryerjen e një “krimi lufte” në Kharkiv, raporton BBC.

“Dhjetëra rrëfime të dëshmitarëve okularë dëshmojnë se kjo nuk është një breshëri e vetme e rreme, por një shkatërrim i qëllimshëm i njerëzve”, tha ai, duke përshkruar sulmet e artilerisë.

“Askush në botë nuk do t’ju falë për vrasjen e ukrainasve paqësorë”, vazhdoi ai, duke shtuar: “E keqja – e armatosur me raketa, bomba dhe artileri – duhet të ndalet menjëherë.

“E shkatërruar ekonomikisht. Tregoi se njerëzimi di të mbrohet”.

Ai paralajmëroi banorët e kryeqytetit: “Për armikun, Kievi është një qëllim kyç.

“Duan të mbyllin termocentralin dhe ta lënë qytetin tonë pa energji elektrike.

“Nuk i kemi lejuar të thyejnë mbrojtjen e kryeqytetit.

“Dhe na dërgojnë diversantë. Vazhdimisht. Qindra.

“Secilin, ne i neutralizojmë të gjithë”.