Ford pezullon operacionet në Rusi

Ford ka njoftuar se po pezullon operacionet e tyre në Rusi, në fuqi menjëherë. Kompania motorike ka 50% të aksioneve në Ford Sollers, një sipërmarrje e përbashkët midis prodhuesit amerikan të automjeteve dhe kompanisë ruse Sollers. “Duke pasur parasysh situatën, ne kemi informuar sot partnerët tanë të JV-së se po pezullojmë operacionet tona në Rusi, … Continued

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të mbajë seanca publike në Hagë javën e ardhshme mbi akuzat për gjenocid në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GjND) në Hagë do të mbajë seanca publike duke filluar nga e hëna e javës së ardhshme mbi pretendimet për gjenocid në Ukrainë, raporton CNN. Në një deklaratë të martën, GjND-ja tha se seancat dëgjimore do të mbahen të hënën dhe të martën e ardhshme në lidhje me “çështjen rreth Pretendimeve për … Continued

Protestuesit rusë kundër luftës në Ukrainë janë arrestuar në Shën Petersburg

Më shumë se 90 protestues u arrestuan në qytetin perëndimor rus të Shën Petersburgut të martën ndërsa protestonin kundër luftës në Ukrainë, sipas Shërbimit Rus të BBC. Protesta u zhvillua në qendrën tregtare Gostiny Dvor në Nevsky Avenue në qendër të qytetit. Policia ruse arrestoi protestuesit dhe të paktën një gazetar në harkun e 30 … Continued

Apple thotë se ndalon të gjitha shitjet e produkteve në Rusi

Kompania Apple tha të martën se ka pezulluar të gjitha shitjet e produkteve në Rusi në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës. Ne jemi thellësisht të shqetësuar për pushtimin rus të Ukrainës dhe qëndrojmë me të gjithë njerëzit që po vuajnë si rezultat i dhunës, tha Apple në një deklaratë, raporton Reuters. “Ne po mbështesim përpjekjet … Continued

Google heq RT nga kërkimi

Google ka hequr median shtetërore ruse RT nga mjeti i saj i kërkimit të lajmeve. “Në këtë krizë të jashtëzakonshme ne po marrim masa të jashtëzakonshme për të ndaluar përhapjen e dezinformatave dhe për të ndërprerë fushatat e dezinformimit në internet”, tha Kent Walker, presidenti i Google për çështjet globale. Kompania tashmë kishte kufizuar faqet … Continued

Banorët e Kievit përgatiten për mbërritjen e autokolonës së madhe ruse

Me postblloqe, pushkë dhe flamuj ukrainas, banorët e Kievit përgatiten për mbërritjen e autokolonës së madhe ruse. Një udhëtim në qendër të Kievit nuk lë vend për dyshime. Ky është një qytet që po përgatitet për një sulm të madh rus. Grumbuj thasësh me rërë. Barriera të improvizuara të ndërtuara nga copa të rastësishme metali, … Continued

Ish-ministri i Jashtëm rus u bën thirrje diplomatëve të vendit të japin dorëheqjen në shenjë proteste për luftën në Ukrainë

Ish-ministri i Jashtëm rus Andrei Kozyrev u ka bërë thirrje diplomatëve rusë të japin dorëheqjen në shenjë proteste për luftën në Ukrainë. “U bëj thirrje të gjithë diplomatëve rusë të japin dorëheqjen në shenjë proteste”, shkroi ai në Twitter të martën, shkruan CNN. “Të dashur diplomatë rusë, ju jeni profesionistë dhe jo propagandues të lirë”. … Continued

Përfundon telefonata 30 minutëshe ndërmjet Biden dhe Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensyy dhe Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden folën sot për pak më shumë se 30 minuta, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë për Fox News Digital. Zelensky tha se të dy liderët diskutuan “lidershipin amerikan për sanksionet anti-ruse dhe ndihmën mbrojtëse për Ukrainën”. Shtëpia e Bardhë tha se Biden “theksoi ndihmën … Continued

OKB-ja thotë se më shumë se 675 mijë njerëz janë larguar nga Ukraina pas sulmeve ruse

Rreth 677,000 njerëz janë larguar nga Ukraina në “më pak se një javë” gjatë pushtimit tw Rusisë i cili po vazhdon, tha të martën Zëvendës Komisionerja e Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, Kelly Clements. “677 mijë njerëz kanë ikur nga Ukraina në vendet fqinje në më pak se një javë. 150,000 në 24 … Continued

Presidenti i Meksikës thotë se nuk do të vendosë sanksione ndaj Rusisë

Meksika nuk do të vendosë sanksione ekonomike ndaj Rusisë, tha presidenti meksikan, Andrés Manuel López Obrador në një konferencë të përditshme për shtyp të martën në mëngjes, shkruan CNN. “Ne nuk do të marrim asnjë lloj hakmarrjeje ekonomike sepse duam të kemi marrëdhënie të mira me të gjitha qeveritë në botë dhe duam të jemi … Continued