Ford pezullon operacionet në Rusi

Ford Transit në fabrikën e prodhimit të Ford Sollers në Elabuga, Rusi

Ford ka njoftuar se po pezullon operacionet e tyre në Rusi, në fuqi menjëherë.

Kompania motorike ka 50% të aksioneve në Ford Sollers, një sipërmarrje e përbashkët midis prodhuesit amerikan të automjeteve dhe kompanisë ruse Sollers.

“Duke pasur parasysh situatën, ne kemi informuar sot partnerët tanë të JV-së se po pezullojmë operacionet tona në Rusi, në fuqi menjëherë, deri në një njoftim të dytë”, tha kompania në deklaratën e tyre, shkruan CNN.

Njoftimi vjen pasi Ford tha më herët sot se ata ishin “thellësisht të shqetësuar për situatën në Ukrainë”, por nuk shkuan aq larg sa të ndalonin operimet në tre qytetet ruse ku kompania ka fabrika: Shën Petersburg, Elabuga dhe Naberezhnye Chelny.

“Si pjesë e komunitetit global, Ford është thellësisht i shqetësuar për pushtimin e Ukrainës dhe kërcënimet rezultante ndaj paqes dhe stabilitetit. Situata na ka detyruar të rivlerësojmë operacionet tona në Rusi”, thuhet në deklaratë.

Kompania vë në dukje se ata kanë “lënguar ndjeshëm” operacionet e tyre ruse në vitet e fundit – por sipërmarrja e përbashkët punëson të paktën 4,000 njerëz. Dhe të tre fabrikat së bashku prodhojnë Ford Focus, Ford EcoSport dhe Ford Transit, Kuga, Explorer, S-MAX dhe Galaxy, sipas  faqes së internetit të Ford.

Ford thotë se ata po bëjnë një donacion prej 100,000 dollarësh për Fondin e Ndihmës Global Giving Ukraine, për ukrainasit dhe familjet e tyre që janë zhvendosur gjatë pushtimit.