Përforcimi i mbrojtjes ajrore të Ukrainës është prioriteti kryesor, thotë ministri

Ministri i mbrojtjes i Ukrainës ka lavdëruar ata që mbrojnë vendin dhe thotë se forcimi i aftësive ajrore dhe raketore janë tani prioriteti kryesor. “Ne po punojmë gjatë gjithë kohës për të marrë mbështetjen përkatëse ose për të blerë armatimin e kërkuar”, shkruan Oleksiy Reznikov në një postim në Facebook. Mbrojtësit tanë, burrat dhe gratë … Continued

Më shumë se 4,000 civilë u evakuuan me sukses të hënën, tha zëvendëskryeministri i Ukrainës

Më shumë se 4,000 civilë u evakuuan me sukses nga qytetet ukrainase në vijën e frontit të konfliktit të hënën, sipas zëvendëskryeministres Iryna Vereshchuk. Në një deklaratë video, Vereshchuk tha se evakuimet u kryen përmes shtatë korridoreve humanitare. Tre korridore të tjerë të tillë, megjithatë, nuk ishin në gjendje të funksiononin me sukses, shtoi ajo. … Continued

Një punëtore e televizionit rus ndërpret transmetimin e lajmeve si shenjë proteste kundër luftës në Ukrainë

Një punonjëse e televizionit shtetëror rus, Channel One, ka ndërprerë programin kryesor të lajmeve të kanalit me një protestë të jashtëzakonshme kundër pushtimit të Ukrainës nga Vladimir Putin, raporton The Guardian. Marina Ovsyannikova, një redaktore në Channel One, shpërtheu në setin e transmetimit të drejtpërdrejtë të lajmeve të natës të hënën në mbrëmje, duke bërtitur: “Ndalo luftën. Jo luftës.” … Continued

FMN: Ekonomia e Ukrainës do të tkurret ndjeshëm në vitin 2022 për shkak të luftës

Fondi Monetar Ndërkombëtar, ka njoftuar të hënën se ekonomia e Ukrainës pritet të tkurret me 10% në vitin 2022 si rezultat i pushtimit të Rusisë, por perspektiva mund të përkeqësohet ndjeshëm nëse konflikti zgjat më shumë. Raporti, i përgatitur përpara miratimit të FMN-së për 1.4 miliardë dollarë financim emergjent, tha se prodhimi ekonomik i Ukrainës … Continued

Kryeministri ukrainas bën thirrje për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Evropës

Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal, të hënën kërkoi që Rusia të përjashtohet nga Këshilli i Evropës. “Për 18 ditët e fundit bota më në fund hapi sytë,” tha Shmyhal, duke iu referuar veprimeve ruse në Ukrainë. Tiny Kox, president i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, tha se do të shqyrtohet nëse “për herë të parë … Continued

OKB-ja do të japë 40 milionë dollarë të tjera ndihmë humanitare për Ukrainën

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka njoftuar se OKB-ja do të ndajë 40 milionë dollarë të tjera për të rritur ndihmën humanitare në Ukrainë. Ai tha se fondet do të ndihmojnë në marrjen e furnizimeve kritike të ushqimit, ujit, ilaçeve dhe furnizimeve të tjera jetike në vend, si dhe ofrimin e … Continued

Sulmi rus nuk është në rrugën e duhur, pranon aleati i Putinit

Shefi i Gardës Kombëtare të Rusisë ka thënë se ofensiva ushtarake e Moskës në Ukrainë nuk do të planifikohet. Do të ishte pranimi më i fortë deri më tani nga një zyrtar i Kremlinit se pushtimi rus i Ukrainës ka qenë më i ngadalshëm se sa pritej, shkruan BBC. “Do të doja të them se po, … Continued

Raundi i katërt i bisedimeve Ukrainë-Rusi ndërpritet deri të martën

Negociatori ukrainas, Mykhailo Podoliak, ka shkruar në Twitter se ka pauzuar bisedimet Ukrainë-Rusi deri të martën. “Për punë shtesë në nëngrupet e punës dhe sqarimin e përcaktimeve individuale. Negociatat vazhdojnë,” tha Podoliak. Më herët sot, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i përshkroi ato si “bisedime të vështira”, raporton CNN. Podoliak tha se seanca e katërt po mbahej praktikisht, jo personalisht, … Continued

Më shumë se 2.8 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina

Organizata Ndërkombëtare e Migracionit (IOM), ka ndarë të dhënat e fundit e refugjatëve ukrainas. Që nga e hëna, më shumë se 2.8 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina për në vendet fqinje, duke përfshirë 127,000 shtetas të vendeve të treta, ka njoftuar IOM, shkruan CNN. “Njerëzit në Ukrainë vazhdojnë të ikin nga lufta çdo minutë,” … Continued

Zelensky: Raundi i katërt “i vështirë” i bisedimeve Ukrainë-Rusi po vazhdon

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se “bisedimet e vështira” po vazhdojnë me Rusinë të hënën, pasi raundi i katërt i bisedimeve filloi më herët gjatë ditës. “Bisedimet e vështira vazhdojnë. Të gjithë presin lajme. Këtë mbrëmje do të raportojmë për rezultatin”, tha Zelensky në një video-mesazh, shkruan CNN. Zelensky do të fliste me Këshillin e Evropës … Continued