Britania importoi nga Rusia 2.6 miliardë paundë mallra një muaj para agresionit

Këto dy shtete në veçanti Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione të mëdha ekonomike për Rusinë.  Sanksioneve i janë bashkangjitur edhe Bashkimi Evropian i cili union është zotuar se nëse nuk ndërpritet agresioni atëherë pasojat ekonomike do të jenë të rënda për Rusinë. Në Evropë tani janë duke u sekuestruar pasuritë e biznesmenëve … Continued

“Situata në qytetin ukrainas të Mariupol po përkeqësohet çdo ditë”

Koordinatori i urgjencës për Mjekët, Alex Wade ka folur për CNN për situatën humanitare në qytetin ukrainas të Mariupol. Ai ka thënë se situata atje po përkeqësohet çdo ditë. “Ne kemi staf, staf të MSF [Mjekët Sans Kufij], të cilët janë aktualisht në Mariupol, me të cilët kemi qenë në gjendje të mbajmë kontakte, megjithëse ky kontakt … Continued

Kurti: Nuk duhet të dorëzohemi përball Putinit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është duke qëndruar në Turqi ku është duke marr pjesë në Forumin Diplomatik. Kurti ka deklaruar se ka ndarë pikëpamjet e tij politike për situatën në Ukrainë dhe sipas tij Evropa nuk guxon të dorëzohet përball autokratëve siç është presidenti rus, Vladimir Putin. “Ne nuk duhet të dorëzohemi përballë autokratëve. … Continued

2 mijë ukrainas largohen nga regjioni i Kievit

Rreth 2 mijë banorë kanë arritur që të largohen nga regjioni i Kievit në të cilën janë duke u zhvilluar luftimet e ashpra ndërmjet forcave qeveritare ukrainase si dhe forcave ruse.  Agjencia Shtetërore e Emergjencave të Ukrainës ka konfirmuar evakuimin e tyre.    Një konvoj i përbëre prej 40 autobusëve ka arritur në fshatin Bilhordoka … Continued

Biden autorizon ndarjen e 200 milionë dollarëve për Ukrainën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka autorizuar ndarjen e 200 milionë dollarëve në mbështetje të Ukrainës. Këto mjete financiare do t’i dhurohen Qeverisë së Ukrainës e cila ka nevojë për trajnimin e ushtarëve si dhe për blerjet e ndryshme në sistemin e mbrojtjes. Shtëpia e Bardhë ka autorizuar Sekretarin e Shtetit, … Continued

Polonia procedon projektligjin për refugjatët ukrainas

Polonia do të miratojë ligjin për ukrainasit me të cilin u garantohet e drejta e sigurimit shëndetësor falas, e drejta e arsimimit falas si dhe e drejta për të punuar në këtë vend për 18 muaj.  Pasi të regjistrohen ata do të lejohen që të zgjasin qëndrimin e tyre deri në tre vjet. Llogaritet se … Continued

Putin i vendosur për shkatërrimin e Mariupolit refuzon kërkesën e Francës dhe Gjermanisë për armëpushim

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka bërë thirrje Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin që të heq dorë nga rrethimi i qytetit të Mariupolit ku tash e disa ditë njerëzit kanë mbetur pa furnizim me ujë të pijes dhe pa energji elektrike. Kancelari i Gjermanisë Olaf Schulz si dhe Macron kanë zhvilluar një bisedë telefonike … Continued

Policia konfiskon jahtin rus në vlerë prej 433 milionë euro

Autoritetet italiane kanë konfiskuar jahtin e miliarderit rus, Andrey Melinchenko i cili jaht kap vlerën 433 milionë euro. Këto sekuestrime janë pjesë e sanksioneve të cilat Bashkimi Evropian i ka vendosur ndaj regjimit politik të Presidentit, Vladimir Putin dhe njerëzve të afërt të tij duke përfshirë edhe biznesmenët. Jahti është i gjatë rreth 143 metra. … Continued

Zelensky: Ushtria ruse ka pësuar humbjet më të mëdha në dekadat e fundit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, sapo ka publikuar një video-mesazh të ri drejtuar kombit në mediat sociale. Zelensky thotë se ushtria ruse ka pësuar humbjet e saj më të mëdha në dekadat e fundit – duke pretenduar se 31 grupe taktike të batalioneve ruse tani janë bërë të paaftë për të luftuar. Ai kërkon lirimin e menjëhershëm … Continued

Lind gruaja shtatzënë që i mbijetoi shpërthimit në Mariupol

Një grua shtatzënë, shpëtimi i së cilës nga materniteti i Mariupolit këtë javë ka sjellë në jetë një vajzë. Lajmin e ka konfirmuar familja e saj për CNN.  Mariana Vishegirskaya ishte mes një numri grash në maternitetin e Mariupolit që i mbijetuan granatimeve. Ajo lindi fëmijën e saj në një spital tjetër të enjten, tha tezja … Continued