Zelensky: Ushtria ruse ka pësuar humbjet më të mëdha në dekadat e fundit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, sapo ka publikuar një video-mesazh të ri drejtuar kombit në mediat sociale.

Zelensky thotë se ushtria ruse ka pësuar humbjet e saj më të mëdha në dekadat e fundit – duke pretenduar se 31 grupe taktike të batalioneve ruse tani janë bërë të paaftë për të luftuar.

Ai kërkon lirimin e menjëhershëm të kryebashkiakut të Melitopolit, i cili thuhet se është rrëmbyer nga forcat ruse , duke thënë se këtë e ka diskutuar me liderët francezë dhe gjermanë, raporton BBC.

Zelensky gjithashtu thotë se Ukraina po punon me Komisionin Evropian për të përshpejtuar anëtarësimin e saj në BE.