Zelenskiy: Ne kemi nevojë për ndihmë efektive ndërkombëtare

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy ka thënë se vendi i tij ka nevojë për ndihmë efektive ndërkombëtare.

Ai ka apeluar për ndihmë mbrojtëse, sanksione dhe presion ndaj agresorit.

“Ne mbrojmë lirinë tonë, tokën tonë. Ne kemi nevojë për ndihmë efektive ndërkombëtare. Diskutuar këtë me@AndrzejDuda. Apeloi në Bukuresht Nine për ndihmë mbrojtëse, sanksione, presion ndaj agresorit. Së bashku duhet të vendosemi 🇷🇺në tryezën e bisedimeve. Ne kemi nevojë për koalicion kundër luftës”.

Ndërsa, ministri i Punëve të Jashtme i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se kryeqyteti i Ukrainës ka pësuar nga sulme “të tmerrshme” të Rusisë.

“Sulme të tmerrshme me raketa nga Rusia në Kiev”, shkroi Kuleba në Tëitter.

“Hera e fundit kur kryeqyteti ynë përjetoi diçka të ngjashme ishte në vitin 1941 kur u sulmua nga Gjermania naziste.Ukraina e mundi të keqen atëherë dhe do ta mund edhe këtë”, shkroi ai.

Kuleba bëri thirrje për sanksione më të forta ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin./SHQIP.com