Ushtria ruse pretendon se ka sulmuar arsenalin ushtarak në Ukrainën veriperëndimore

Ushtria ruse ka raportuar se ka goditur një arsenal ushtarak në veriperëndim të Ukrainës me raketa të lëshuara nga deti.

CNN ka shkruar se nuk ishte në gjendje të verifikonte menjëherë këtë pretendim, por një sulm i tillë do të vazhdonte një fushatë të dukshme kundër objektivave më afër kufirit perëndimor të Ukrainës.

“Në mbrëmjen e 22 marsit, armët me precizion të lartë me rreze të gjatë me bazë deti shënjestruan një arsenal në fshatin Orzhiv, 14 kilometra në veriperëndim të qytetit të Rivne. Si rezultat i goditjes, një arsenal i madh i armëve dhe pajisjeve ushtarake të trupave ukrainase, përfshirë ato të marra nga vendet perëndimore, u shkatërrua”, tha zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov.

Të hënën, ushtria ruse tha se lëshoi ​​raketa lundrimi të lëshuara nga ajri në atë që u përshkrua si një qendër trajnimi ushtarake ukrainase në Nova Lyubomyrka, e vendosur në rajonin veriperëndimor të Ukrainës Rivne.

Vitalii Koval, kreu i administratës rajonale të Rivne, konfirmoi se dy raketa ruse kishin goditur territorin e një terreni stërvitor ushtarak./Shqip.com