Shpërthimet – tani janë “kolona zanore” të Kievit

Është dita e tetë e pushtimit rus të Ukrainës.

Vetëm pas mesnatës në Kiev, sirena e sulmit ajror u ndez përsëri. Qetësia në mes të natës u shkatërrua nga disa shpërthime të mëdha, shkruan BBC.

Ky është kolona zanore e këtij qyteti tani. Në një kryeqytet ku shumë nuk mund të flenë, u postuan imazhe në rrjetet sociale të një topi të madh portokalli që ndriçon qiellin.

Dita zbardhi shumë e ftohtë . Është një mëngjes tjetër ku banorët e Kievit dëgjojnë se autokolona e blinduar mamuth e Moskës në buzë të qytetit është ende e bllokuar.

“Kollona ka bërë pak përparim të dukshëm në më shumë se tre ditë,” tha ministria e mbrojtjes e Ukrainës në një deklaratë.

Raportet flasin për mungesa të mundshme të ushqimit dhe karburantit, të rrotave të ngecura në baltë, të forcave të trazuara ruse dhe rezistencës ukrainase.

Në buzë të një qyteti të rrethuar, ka raportime për luftime të ashpra dhe rrugët janë të shpërndara me kufoma të djegura dhe të nxira të automjeteve ushtarake.

Në të gjithë Ukrainën, kryebashkiakët dërgojnë përditësime për gjendjen e dëshpëruar të qyteteve të tyre.

Kryebashkiaku Igor Kolykhaiev, i cili dikur kryesonte qytetin port jugor të Khersonit, postoi një mesazh në Facebook duke informuar banorët se flamuri ukrainas ende fluturon mbi qytetin e tyre, por nuk kishte forca ukrainase.

Ai u tha trupave pushtuese, të cilat tani kontrollojnë qytetin e parë të madh, “të mos qëllojnë njerëzit”.

Kryebashkiaku Vadym Boychenko i Mariupolit, tani nën bombardime intensive dhe një katastrofë humanitare që po thellohet, raportoi se sulmet ruse po zmbrapseshin “me dinjitet”.

Më shumë se një milion ukrainas kanë ikur; shumë të tjerë vazhdojnë të luftojnë ndërsa Rusia përparon dhe sulmon me forcë shkatërruese në veri, lindje dhe jug të vendit.