Rusia pretendon se Ukraina organizoi bombardimin në spitalin e Mariupolit

Ambasada ruse në Londër mohoi se forcat po synonin civilët duke bombarduar një spital në Mariupol, madje ata kanë preten ky bombardim është organizuar nga Ukraina.

Duke folur në kanalin e lajmeve Rossiya 24, zëdhënësi i ministrisë ruse të mbrojtjes, Igor Konashenkov tha se “absolutisht nuk është kryer asnjë mision për të goditur objektivat në terren nga aviacioni rus në zonën e Mariupol”.

Por, zyrtarët nuk ofruan asnjë provë për të mbështetur pretendimet e tyre dhe ekipi i dezinformimit të BBC-së ka gjetur prova që kundërshtojnë këtë pretendim.

Në postimet në Twitter, të cilat më vonë u hoqën nga Twitter, ambasada tha se spitali nuk ishte funksional, ishte marrë nën kontroll nga batalioni ukrainas Azov i ekstremit të djathtë dhe se një grua e fotografuar në skenë po shtiret se ishte përfshirë.

Ambasada pretendoi se spitali kishte qenë “jo funksional për një kohë të gjatë”, shkruan BBC.

Por, një postim javor në faqen e spitalit në Facebook kërkoi karburant për të vazhduar operacionet.

Raporte nga Mariupol javën e kaluar vihej re se spitali po merrte viktima të bombardimeve dhe se materniteti ishte zhvendosur në bodrum.

Ambasada gjithashtu pretendoi se një blogere bukurie ishte përdorur për të falsifikuar fotot e një gruaje shtatzënë nga vendi i ngjarjes./Shqip.com