“Rusia ka kryer krime lufte – asgjë nuk është jashtë tryezës”

EPA

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, i tha BBC-së se Rusia ka kryer krime lufte në Ukrainë.

Duke folur për programin World Service Newshour, ajo thotë: “Ne po punojmë me të tjerët në komunitetin ndërkombëtar për të dokumentuar krimet që Rusia po kryen kundër popullit ukrainas.

“Ato përbëjnë krime lufte – ato janë sulme ndaj civilëve që nuk mund të justifikohen në asnjë mënyrë.”

E pyetur në lidhje me paralajmërimin nga Shtëpia e Bardhë më herët se Rusia mund të planifikojë një sulm me armë kimike ose biologjike në Ukrainë, ajo thotë:

“Asgjë nuk është jashtë tryezës për ta [Rusinë]. Ne vetëm duhet të sigurohemi që jemi të përgatitur për t’u përgjigjur dhe për t’i thirrur ata për këtë dhe ne jemi të gatshëm ta bëjmë atë në çdo nivel të mundshëm.”

Ajo thotë se ka prova që rusët kanë përdorur “disa nga të njëjtat metoda që përdorën në Siri, në Aleppo”, kështu që SHBA po e vëzhgon situatën nga afër./Shqip.com