Kremlini konfirmon rolin e Roman Abramovich në negociatat Ukrainë-Rusi

Kremlini ka konfirmuar se manjati rus, Roman Abramovich ka marrë pjesë në negociatat ruso-ukrainase, mes raporteve të mediave se Abramovich ishte shfaqur si një bashkëbisedues në lehtësimin e bisedimeve të mundshme të paqes.

Në një telefonatë konferencë të enjten, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Abramovich “ka marrë pjesë në negociatat në fazën fillestare, kjo është e vërtetë”, shkruan CNN.

I shtyrë më tej, Peskov dha pak detaje, por shtoi: “Dhe tani negociatat po vazhdojnë midis dy ekipeve negociuese – ruse dhe ukrainase”.

Peskov po i përgjigjej një pyetjeje në lidhje me një artikull në The Wall Street Journal që raportonte se administrata Biden ndaloi sanksionet ndaj Abramovich me nxitjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, për shkak të rolit të oligarkut në negocimin e mundshëm të paqes. CNN nuk e ka konfirmuar në mënyrë të pavarur një diskutim të tillë midis Uashingtonit dhe Kievit dhe Peskov nuk ka dhënë asnjë informacion shtesë.

Më vete, Financial Times ka raportuar se presidenti rus Vladimir Putin ka miratuar personalisht rolin e mundshëm të Abramovich në bisedime, duke përmendur dy persona të paidentifikuar me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje.

Është e paqartë se çfarë roli në këtë fazë po luan Abramovich në negociatat e mundshme midis Ukrainës dhe Rusisë.