Sport Ndërkombëtar

Lëndimet, sëmundjet dhe vonesa në avion: viti i makthit për Daniel Sturridge në Australi

Daniel Sturridge

Ish-asi i Liverpoolit e ka pasur të vështirë të rikthehet në maksimumin e tij që kur u lirua nga Reds.

Finalja e Ligës së Kampionëve 2021 midis Chelsea dhe Manchester City ishte një ndeshje e veçantë për Daniel Sturridge, shkruan Goal.com.

Sulmuesi kishte kaluar nëpër radhët e Cityt, përpara se të bënte një emër në Chelsea.

Ende vetëm 31 vjeçar në atë kohë, Sturridge mund të kishte përfaqësuar lehtësisht të dyja palët dhe të kishte sfiduar për trofeun shumë të lakmuar.

Në vend të kësaj, njerëzit po pyesnin nëse dy herë fituesi i trofeut evropian me veshë të mëdhenj do të kthehej ndonjëherë në lojën profesionale.

Sigurisht që ishte një pyetje e drejtë.

Në atë moment, kishte kaluar më shumë se një vit që kur Sturridge kishte luajtur një lojë futbolli profesionist dhe dukej se po jetonte jetën e tij më të mirë në Shtetet e Bashkuara, duke shkuar në palestër dhe duke u shoqëruar me aktorët fitues të Oskarit.

Megjithatë, ish-reprezentuesi anglez ishte i bindur se ai do të kthehej.

Dhe ai bëri.

Por, në mëngjesin e finales së Ligës së Kampionëve 2022 – përsëri me një tjetër nga ish-klubet e Sturridge, Liverpool – pyetja tani është: a ishte një rikthim i suksesshëm? Dhe përgjigja është: për fat të keq, jo.

Entuziazmi i Sturridge për rikthimin në futboll ishte i qartë, pasi ai postoi video të tij duke stërvitur i vetëm në rrjetet sociale, duke parashikuar një rikthim për 2021-22.

U fol për një lëvizje në Spanjë, me skuadrën e Ligës, Real Mallorca që njoftoi se do të stërvitej me klubin.

Sidoqoftë, vetëm në tetor 2021 Sturridge nënshkroi përgjithmonë me një klub, rruga e tij dredha-dredha e karrierës e çoi atë në Australi ndërsa u transferua në skuadrën e A-League Perth Glory .

“Është një mundësi fantastike për të provuar një sfidë të re”, tha Sturridge për faqen e internetit të klubit.

“Kur erdhi mundësia, u ndje si gjëja e duhur për të bërë, për të çuar talentin tim diku ku mund të shijoj futbollin tim në një ligë konkurruese dhe të përpiqem të ndihmoj skuadrën të jetë aq i suksesshëm sa të jetë e mundur”.

Marrëveshja u pa si një grusht shteti masiv për futbollin vendas australian.

Në të vërtetë, kryetari i Perth, Tony Sage tha: “Daniel është padyshim një nga nënshkrimet më të mëdha jo vetëm në historinë e Glory, por në historinë e A-League.

“Ardhja e tij sinjalizon në mënyrë të paqartë se sa të vendosur jemi për t’i sjellë klubit sukses të qëndrueshëm dhe sa do të shkojmë për të arritur këtë qëllim”.

Gjashtë paraqitje, asnjë gol, 138 minuta gjithsej në fushë dhe një dëmtim i rëndë në ijë nuk ishin ato që Sage kishte në mendje – por kjo ishte ajo që mori veshja ambicioze e A-League nga nënshkrimi i tyre yll.

Sturridge nuk luajti më shumë se 45 minuta në një ndeshje të vetme, ndërsa asistimi i tij i vetëm arriti në ndeshjen e parafundit të sezonit, kundër Western Sydney.

Lavdia ishte gjithçka, por në sezonin e sapo përfunduar, duke ardhur në fund të ligës me 12 ekipe për herë të parë ndonjëherë, me vetëm katër fitore dhe 18 pikë nga 26 ndeshje.

Çuditërisht, pikëpamja e klubit për nënshkrimin e Sturridge kishte ndryshuar dukshëm përpara se fushata të kishte përfunduar.

“Ka qenë zhgënjyese. Ne kishim shumë shpresa kur nënshkruam me Danielin. Por nuk ka funksionuar,” tha shefi ekzekutiv Tony Pignata në prill.

“Nga pikëpamja e marketingut, ndeshjen e parë, ne kishim 18,000 tifozë në stadium pas mbërritjes së tij dhe zhurmës. Më pas, për fat të keq, ai u plagos…

“Vitin e ardhshëm? Shiko, dyshoj se do t’i ofrojmë një kontratë tjetër.”

Sturridge nuk është i vetmi përgjegjës për sezonin e makthit të Glory – kufizimet Covid-19, lëndimet, shqetësimet financiare dhe trazirat menaxheriale të kombinuara për të krijuar një stuhi të përsosur dështimi, duke përfshirë një vrapim prej 16 ndeshjesh pa fitore për dy muaj, të cilin Sturridge e humbi në tërësi për shkak të problemin e tij me ijë.

Megjithatë, ai ka qenë simbol i betejave dhe keqmenaxhimit që kanë pllakosur Perthin. Shumë shpesh, paratë e mëdha dhe bujë i janë dhënë një emri të madh pa një mbështetje koherente apo planifikim në vend.

Covid bëri kërdi me sezonin e Sturridge: atij iu desh të izolohej pas mbërritjes pasi u testua pozitiv për virusin dhe u detyrua në karantinë edhe dy herë të tjera në tre muajt e tij të parë në Australi.

Kjo rezultoi një pengesë e madhe për një lojtar që po përpiqej të rikthehej pas një pushimi prej një viti – veçanërisht ai që kishte duruar gjithmonë kaq shumë probleme për të qëndruar në formë gjatë karrierës së tij gjithsesi.

Rezultati neto ishte se fansat e Glory u bënë të shqetësuar mes spekulimeve se blerja e tyre e profilit të lartë nuk ishte plotësisht e përkushtuar ndaj kauzës.

Në fund të nëntorit, për shembull, Pignata duhej të lëshonte një deklaratë duke mohuar se Sturridge kishte zgjedhur të mos luante pasi Sage kishte pohuar se sulmuesi ishte tërhequr nga një ndeshje kundër Western United për shkak të pasojave të fluturimit katër-orësh për në Melburn.

Ndërkohë, menaxheri i Perthit, Richard Garcia, sugjeroi se problemi në ijë të Sturridge, i cili u shkaktua gjatë humbjes 1-0 ndaj Macarthur, ishte shkaktuar nga përgatitja e dobët nga ana e lojtarit.

“Unë vazhdoj të përpiqem ta kthej atë dhe ai vazhdon të prishet,” tha Garcia . “Ne e patëm atë në pjesën e parë, dhe më pas ai e bëri atë aq shpejt sa ndoshta nuk kishte kohë të mjaftueshme për t’u ngrohur.”

Aktiv në mediat sociale, Sturridge shpesh postonte në Twitter emocionet e tij për të luajtur dhe për të qenë në Australi në muajt e tij të parë, por nuk e ka përmendur Glory që nga 20 shkurti , përkundrazi e përqendroi vëmendjen e tij në betejën e Liverpoolit për titullin e Ligës Premier.

Fatkeqësia australiane e Sturridge, çuditërisht mori fund pas vetëm një sezoni, kështu që pyetja është edhe një herë nëse fituesi i dyfishtë i Ligës së Kampionëve do t’i rikthehet ndonjëherë futbollit?

Këtë herë, përgjigjja mund të jetë shumë ndryshe.