Sport Ndërkombëtar

Latifi do të largohet nga Williams në fund të sezonit

Nicholas Latifi do të humbasë vendin e tij në Williams në fund të vitit.

27-vjeçari kanadez ka garuar me ekipin që nga fillimi i vitit 2020 dhe ka luftuar për të konkurruar me shokët e skuadrës George Russell dhe Alex Albon.

Latifi tha se nuk ishin arritur rezultatet e dëshiruara.

“Edhe pse nuk i kemi arritur rezultatet që shpresonim, megjithatë ka qenë një rrugëtim fantastik”, tha ai.

Williams, i cili njoftoi muajin e kaluar se Albon do të qëndrojë me ekipin për vitin 2023, tha se ata do ta emëronin shokun e skuadrës së Thais të lindur në Britani për vitin 2023 “në kohën e duhur”.

Shefi ekzekutiv i Williams dhe drejtori i ekipit Jost Capito tha: “Ai është një lojtar i shkëlqyer i ekipit që ka një qëndrim të shkëlqyer ndaj kolegëve dhe punës së tij dhe është i pëlqyer dhe i respektuar në të gjithë biznesin.”

Latifi erdhi në Williams me mbështetje të konsiderueshme financiare falë babait të tij, manjatit kanadez të supermarketeve Michael Latifi.

Pika më e lartë e karrierës së Williams ishte në Çmimin e Madh të Hungarisë 2021, kur ai i dha fund një thatësire dyvjeçare me pikë për ekipin kur përfundoi i shtati në Çmimin e Madh të Hungarisë.

Ishte një garë e shënuar nga një përplasje në këndin e parë dhe pamja e çuditshme e vetëm një piloti në rrjet për fillimin, gjë që çoi në një ndërrim të rendit që e shtyu Latifin të vraponte i dyti në xhirot e hershme, dhe ai mbajti qëndrimin e tij. moment përparimi.

Për ironi, ai përfundoi një vend përpara Russell, i cili e kualifikoi atë 20 herë në 22 gara gjatë sezonit./Shqip.com