Sport Ndërkombëtar

Laporta: De Jong do të qëndrojë

Frenkie de Jong dëshiron të qëndrojë te Barcelona pavarësisht interesimit nga Manchester United, thotë presidenti i klubit Joan Laporta.

Skuadra e Premier League ra dakord për një marrëveshje prej 63.5 milion £ për mesfushorin holandez, 25, muajin e kaluar, por lëvizja ende nuk është finalizuar, shkruan BBC.

De Jong hyri në lojë në pjesën e parë dhe shënoi në fitoren 6-0 të Barcelonës ndaj Pumas UNAM të dielën.

“Ai është një lojtar i Barçës me cilësi të madhe dhe ne duam që ai të qëndrojë. Ai ka oferta, por ne duam që ai të qëndrojë dhe ai gjithashtu dëshiron të qëndrojë”, tha Laporta.

De Jong është lidhur me një lëvizje te Chelsea, por është gjithashtu një objektiv kyç për menaxherin e ri të Manchester United, Erik ten Hag, skuadra e të cilit humbi 2-1 në shtëpi ndaj Brighton të dielën në ndeshjen e tij të parë në krye.

Raportet kanë sugjeruarBarcelona dëshiron që De Jong të reduktojë pagën nëse ai qëndron në Nou Camp, mes problemeve financiare të klubit.

Klubi aktualisht është i përfshirë në një mosmarrëveshje me De Jong për pagat e shtyra nga holandezi në dy vitet e fundit, të cilat tani duhet të paguhen.

Barcelona deri më tani ka shpenzuar mbi 120 milionë funte këtë verë për nënshkrimet e reja Robert Lewandowski , Raphinha dhe Jules Kounde , me Andreas Christensen dhe Franck Kessie që kanë ardhur me transferime të lira.

Ndërkohë, edhe mbrojtësi i majtë i Spanjës i Chelseat, Marcos Alonso, është afër bashkimit me klubin.

Barcelona mblodhi para për transferime këtë verë duke shitur aksionet e të drejtave të tyre televizive vendase dhe kompanisë së prodhimit të brendshëm, Barca Studios.

Megjithatë, klubi nuk ka arritur të regjistrojë lojtarët në La Liga duke kërkuar që të mblidhen më shumë para.

Nëse Barcelona nuk regjistron nënshkrimet e tyre të reja në kohë, ata nuk do të jenë të disponueshëm për hapjen e sezonit kundër Rayo Vallecano të shtunën./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022