Sport Ndërkombëtar

Lampard i inatosur me VAR: Van Dijk meritonte karton të kuq

Frank Lampard

Trajneri i Evertonit, Frank Lampard mendon se Virgil van Dijk i Liverpool-it duhej të ishte përjashtuar me karton të kuq në derbin e Merseyside për një faull ndaj Amadou Onana.

Gjyqtari Anthony Taylor zgjodhi t’i tregonte vetëm një karton të verdhë Van Dijk për një sfidë kundër Onanës në minutën e 76-të të përplasjes së derbit në Goodison Park.

Vendimi zemëroi trajnerin e Evertonit, i cili mendoi se zyrtarëve të ndeshjes duhej t’u ishte thënë që të shikonin përsëri incidentin nga gjyqtari ndihmës i VAR, Darren England.

“Jam i habitur që nuk ka shkuar në VAR dhe arbitri [nuk] ka shkuar ta shikojë dhe ka marrë vendimin e duhur. Nuk ka rëndësi tani, por për mua ishte një e kuqe dhe që ndryshon pamjen e 20 minutave të fundit”, tha Lampard pas barazimit 0-0. Kishte disa biseda para kësaj për ndërhyrje të këqija dhe arbitri ka vetëm një punë për të bërë, dhe po ashtu edhe VAR-i, thjesht mendoj se ata e kanë gabuar atë për mendimin tim”, tha ai.

VAR ka qenë në qendër të vëmendjes gjatë gjithë fundjavës, me West Hamin që e kishte përjashtuar golin e barazimit kundër Chelsea-t, ndërsa trajneri i Leeds, Jesse Marsch u përjashtua nga jashtë pasi pa skuadrën e tij të mohonte një penallti dhe më pas u largua i tërbuar pasi VAR-i nuk e rishikoi atë. incidenti./Shqip.com