Lajme

Lajçaku me këshilltarin e Macronit flasin për dialogun Kosovë-Serbi

Ndërmjetësi i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak
Ndërmjetësi i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak

Emisari i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar takimin e parë për këtë vit.

Ai ka udhëtuar në Paris për takim me Emmanuel Bonne, këshilltarin e presidentit francez, Emmanuel Macron, për dialogun Kosovë-Serbi.

Lajçak ka thënë se më këtë ka biseduar për përgatitjet për muajt në vijim rreth dialogut.

“Kam përfunduar vizitën time të parë të vitit 2024, e cila më çoi në Paris. Kisha takime shumë të rëndësishme dhe të dobishme në Quai d’Orsay dhe në Élysée për të përgatitur për muajt në vijim. Jam mirënjohës për mbështetjen e fortë franceze për Dialogun e lehtësuar nga BE dhe punën time”, ka shkruar Lajçak në platformën “X”.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, ka bërë që shtetet e fuqishme perëndimore të emërojnë emisarë për këtë çështje.

Madje edhe liderët e këtyre shteteve po përfshihen që të mundësohet një zgjidhje në dialogun Kosovë-Serbi.

Procesi i dialogut po shoqërohet njëkohësisht në tensione në terren në pjesën veriore të Kosovës.

Zyrtarët perëndimorë kanë kërkuar nga Serbia dhe Kosova përgjegjësi që situata mos të eksalojë.

/Shqip.com