Sport Ndërkombëtar Kampioni ukrainas i MMA-së Yaroslav Amosov ka rrëfyer tmerret e luftës

“Ky nuk është shpëtim, ky është shkatërrim”

Yaroslav Amosov

Ndërsa luftëtari MMA Yaroslav Amosov ecën nëpër rrugët përreth qytetit të tij të lindjes , Irpin , i cili ndodhet rreth 20 kilometra (12.4 milje) në perëndim të kryeqytetit ukrainas Kiev, ka momente kalimtare kur duket si një ditë e zakonshme në maj.

Qiejt janë të kthjellët dhe të qetë, dhe zogjtë mund të dëgjohen duke cicëruar në pemët sipër. Amosov e përshkruan mbrëmjen si “të qetë”.

Por për shumë ukrainas, momente të tilla kanë qenë të pakta që kur Rusia filloi pushtimin e saj më 24 shkurt dhe çdo disa hapa, Amosovit i kujtohet shkatërrimi që lufta e Vladimir Putin i ka sjellë atdheut të tij, shkruan CNN.

Në prill, autoritetet lokale thanë se rreth 50% e infrastrukturës kritike të Irpin ishte shkatërruar.

“Është e vështirë të shikosh qytetin tënd që dikur ishte plot lumturi, jetë”, thotë Amosov, një kampion botëror në fuqi, për CNN Sport në një intervistë ekskluzive nga Ukraina.

“Këtu ka qenë gjithmonë shumë bukur, njerëzit ishin të lumtur, ishin të lumtur me jetën e tyre dhe kënaqeshin me të.

“Atëherë thjesht të shikosh qytetin tani, i cili është në zjarr, i cili po shkatërrohet dhe bëhet e tmerrshme ta shikosh. Nuk mund të shkosh me makinë nëpër qytet sepse rrugët ishin të mbuluara me pemë, në disa vende, atje. ishin pjesë shtëpish. Shkatërrim”.

Ukrainasi është një nga luftëtarët më të mirë paund për kile të gjeneratës së tij dhe, me 26-0, aktualisht mban serinë më të gjatë aktive të pamposhtur në të gjithë MMA-në. Më 13 maj, ai duhej të kishte mbrojtur titullin e tij botëror në peshën e lehtë në eventin e Bellator në Wembley Arena në Londër.

Amosov po ndiqte rekordin e pamposhtur të të gjitha kohërave të Khabib Nurmagomedov prej 29-0 dhe ishte planifikuar të luftonte me Michael Page në një meç të shumëpritur, përpara se pushtimi rus i Ukrainës ta detyronte atë të tërhiqej.

28-vjeçari ishte kthyer në shtëpi nga një kamp trajnimi në Tajlandë katër ditë para fillimit të luftës. Pasi trupat ruse filluan të përparonin, Amosov thotë se ai mori gruan dhe djalin e tij gjashtëmuajsh në një vend të sigurt në periferi të Ukrainës përpara se të bashkohej me mbrojtjen territoriale për të ndihmuar civilët në dhe rreth Irpin.

Realiteti i zymtë i luftës u bë shpejt i dukshëm.

“Në ditët e para, ishte shumë e vështirë të shikoje, të mësoheshe me të gjitha këto ngjarje, të shikoje se si njerëzit po ikin nga shtëpitë e tyre,” kujton Amosov. “Jo të gjithë mund të largoheshin, disa njerëz kishin prindër që nuk mund t’i linin pas, të cilët ishin shumë të moshuar dhe nuk lëviznin si duhet.

“Njerëzit vrapojnë… marrin fëmijët, marrin prindërit në krahë dhe vrapojnë, qajnë, nuk dinë çfarë të bëjnë. Njerëzit vrapojnë me kafshët e tyre shtëpiake.

“E pashë këtë situatë kur një ushtar vraponte duke mbajtur një fëmijë në krahë. Gjërat e fëmijës ishin të gjitha të mbuluara me gjak, por gjaku nuk ishte i tij, ishte i babait të tij. Nëna po vraponte pas. Nuk e di. fundi çfarë ndodhi me babain e fëmijës, por është shumë e vështirë për t’u parë.

“Fëmija ndoshta ishte dy ose tre vjeç, por ai as nuk e kuptoi se çfarë po ndodhte, nuk e dëgjova duke qarë, ai thjesht ishte në një tronditje joreale.”

E tillë ishte natyra e furishme e atyre ditëve të para të pushtimit, Amosov dhe shokët e tij — të cilët ai thotë se nuk kishin mbajtur kurrë armë më parë — iu dha vetëm një trajnim i shkurtër se si të përdornin armët e tyre pasi luftimet kishin filluar tashmë në qytet.

Amosov thotë se një nga momentet që i ka mbetur më shumë ka ardhur disa javë më vonë, pasi pjesa më e madhe e qytetit ishte çliruar nga pushtimi rus.

Ekipi i tij kishte shkuar rreth Irpin për të shpërndarë ndihma dhe gjeti civilë që ishin fshehur në bodrume për gati një muaj me ushqim dhe ujë të kufizuar.

Ai kujton gjallërisht një burrë që e gjetën duke u shpërthyer në lot pasi iu dhanë pak bukë. “Të shohësh një person duke qarë vetëm sepse mban një copë bukë është shumë e dhimbshme dhe shumë e dhimbshme për t’u parë,” rrëfen Amosov.

Javën e kaluar, kryebashkiaku i Irpin, Oleksandr Markushin tha në një deklaratë se trupat e 290 civilëve janë gjetur në qytet që nga tërheqja e forcave ruse.

Markushin tha se 185 nga të vdekurit janë identifikuar, shumica e të cilëve ishin burra. Shkak i vdekjes ishin “plagët e predhave dhe plumbave”. Të paktën pesë nga të vdekurit pësuan lëndime në tru dhe uria, sipas Markushin.

Në total, më shumë se tetë milionë njerëz janë zhvendosur brenda vendit në Ukrainë, sipas raportit të fundit nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), një agjenci e Kombeve të Bashkuara.