Lajme Botë

Kush nuk është në listën e të ftuarve për funeralin shtetëror të Mbretëreshës Elizabeth II?

Mbretëresha e Mbretërive të Bashkuara, Elizabeth

Jo të gjithë liderët botërorë janë në listën e të ftuarve.

Siria , Venezuela dhe Afganistani janë tre nga vendet që nuk u është kërkuar të dërgojnë një përfaqësues, sipas agjencisë britanike të lajmeve PA Media.

Përfaqësuesit nga Koreja e Veriut dhe Nikaragua janë ftuar “vetëm në nivel ambasadori”, shtoi PA.

Udhëheqësit dhe zyrtarët nga Rusia, Bjellorusia dhe Mianmari gjithashtu do të mungojnë.

Edhe pse presidenti rus Vladimir Putin uroi në Twitter për ngjitjen e mbretit Charles III në fron, marrëdhëniet diplomatike midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Rusisë janë shembur që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, tha një burim i lartë i qeverisë britanike për CNN të martën.

Mbretëresha e Mbretërive të Bashkuara, Elizabeth

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko është një aleat i ngushtë i Presidentit Putin.

Myanmari nuk do të ftohet, pas një grusht shteti në vend vitin e kaluar.

Dy deputetë dhe dy anëtarë të Dhomës së Lordëve i shkruajtën Kryetarit të Komunave, Kryetarit dhe Sekretarit të Jashtëm, duke thënë se ishin “shumë të shqetësuar” që përfaqësuesit e qeverisë së Kinës ishin ftuar. Ata thanë se ftesa ishte “e jashtëzakonshme” në dritën e votimit të parlamentit të Mbretërisë së Bashkuar për të njohur trajtimin e muslimanëve ujgurë në Kinë si gjenocid.

Pas funeralit, Mbretëresha Elizabeth II do të varroset në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor, ku janë varrosur edhe prindërit e saj, motra e saj, Princesha Margaret dhe bashkëshorti i saj, Princi Philip./SHQIP.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022